سخنگوی دولت ایران: اگر تحریم‌های تسلیحاتی تمدید شود، واکنش سختی نشان می‌دهیم | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت ایران: اگر تحریم‌های تسلیحاتی تمدید شود، واکنش سختی نشان می‌دهیم

 

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران گفت که جمهوری اسلامی به آمریکا و اروپا پیغام داده، تمدید تحریم‌های تسلیحاتی‌اش، «واکنش سختی» را به دنبال خواهد داشت. ربیعی همچنین گفت تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی «پیامدهای وخیمی برای امنیت و ثبات منطقه» خواهد داشت. 

تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل شش ماه دیگر به پایان می رسد و آمریکا به دنبال تمدید این تحریم‌ها است.

در همین حال سخنگوی دولت در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت: «این پیام روشن را به آمریکا و بقیه انتقال دادیم که تمدید تسلیحاتی ایران مغایر با توافق‌های قبلی است و واکنش سختی از طرف جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت».

او همچنین گفت که اگر آمریکا به برجام بازگردد و تحریم‌ها علیه ایران را بردارد می تواند به عنوان یک عضو اظهار نظر کند.

پیشتر، نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به عنوان بخشی از یک برنامه پیچیده برای افزایش فشار بر ایران، طرحی دارد که بر اساس آن ایالات متحده به عنوان یک عضو اولیه و امضاکننده برجام، بتواند‌ تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل را تمدید کرده یا مکانیزم ماشه را برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل، فعال کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده بود  که آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای طرح در شورای امنیت سازمان ملل آماده کرده است. روسیه پیش از این اعلام کرده بود که قطعنامه مرتبط با این موضوع را وتو خواهد کرد.

با این حال مقام‌های آمریکا تاکید کرده‌اند برای جلوگیری از وتو شدن این قطعنامه تلاش خواهند کرد.

سخنگوی دولت ایران همچنین بدون اشاره به جزئیات تاکید کرد که تمدید تحریم تسلیحاتی ایران «پیامدهای وخیمی نه تنها برای برجام بلکه فراتر از آن، برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت». 

با این حال وزارت خارجه فرانسه پیش از این در پاسخ به ایران اینترنشنال گفته بود «برداشته شدن تحریم تسلیحات سازمان ملل متحد، مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ در ماه اکتبر آینده، می‌تواند پیامدهای اساسی برای امنیت و ثبات منطقه به همراه داشته باشد.»

این وزارتخانه همچنین با اشاره به این که بر شرایط کاهش تنش در منطقه متعهد است، از قصد خود برای رایزنی با آلمان و بریتانیا ،سایر اعضای برجام و شورای امنیت درباره ایران خبر داده بود.

 

تازه چه خبر؟
پایگاه خبری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از بازداشت تعدادی از شهروندان ساکن اردبیل خبر داد که برای حمایت از جمهوری آذربایجان در تجمع...More
حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه گفت که اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درباره سایت‌های موشکی این گروه کذب است. نصرالله...More
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More