سخنگوی دولت‌ ایران:‌ تحریم‌های این دوره با گذشته قابل مقایسه نیست | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت‌ ایران:‌ تحریم‌های این دوره با گذشته قابل مقایسه نیست

همزمان با تاکید رییس‌جمهوری ایران بر سختی شرایط اقتصادی کشور، علی ربیعی،‌ سخنگوی هیات دولت، با اشاره به اثرات تحریم‌های بین‌المللی گفت: «واقعا تحریم‌های این دوره با تحریم‌های دور قبل قابل مقایسه نیست.»

ربیعی در نشست خبری روز یکشنبه ۲۳ تیرماه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره احتمال ظهور دوباره افراد سودجو در کشور در شرایط تحریم اعلام کرد: «ما از تحریم‌های گذشته تجربه اندوخته‌ایم تا عده‌ای مانند گذشته نتوانند سواستفاده کنند.»

همزمان حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری نیز در یک سخنرانی در خراسان شمالی گفته است «در شرایط سختی زندگی می‌کنیم و تحریمی که علیه ملت ایران اعمال شد، اگر علیه هر ملت دیگری بود از پا در می‌آمد.»

سخنگوی دولت در همین زمینه اعلام کرد که پس از پشت سر گذاشتن «دوران شوک»،‌ در تیرماه فشارها روند کاهنده‌ای داشته و علایم خوبی مشاهده شده است.

این در حالی است که هفته گذشته،‌ برایان هوک،‌ رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرده بود تحریم‌های واشینگتن ایران را سالانه از ۵۰ میلیارد دلار درآمد نفتی محروم می‌کند. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا نیز در واکنش به گام‌های جدید کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران از وضع تحریم‌های جدید خبر داده بود.

ربیعی درباره وضع تحریم‌ها و فشارهای جدید اظهار کرد:‌ «افرادی در برخی از کشورها نشسته‌اند و داخل ایران را رصد می‌کنند و اطلاعات ما را به کسانی از جمله رژیم صهیونیستی می‌دهند.»

 قاضی دادگاه نجفی اسامی دستگاه‌ها را اعلام کند

سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خبری در واکنش به سخنان قاضی دادگاه محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران، مبنی بر دخالت بعضی از دستگاه‌های اجرایی در پرونده اعلام کرد: «ما به تفکیک قوا و عدم دخالت دولت در قضا اعتقاد داریم.»

شنبه ۲۲ تیرماه، در نخستین جلسه دادگاه نجفی،‌ قاضی کشکولی گفته بود «متاسفانه برخی دستگاه‌های اجرایی سعی کردند در امور قضایی دخالت کنند و باعث تشویش اذهان عمومی شدند.»

ربیعی با تکذیب این موضوع، از قاضی پرونده خواست که اگر دستگاه خاصی دخالت کرده، آن را اعلام کند.

 حذف یارانه سه دهک را به اندازه مقدور انجام می‌دهیم

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره سیاست دولت برای حذف یارانه سه دهک از جامعه اعلام کرد دولت آن را «به صورت سنتی تا هر میزان که مقدور باشد انجام می‌دهد.»

او گفت که این «برنامه جدیدی» نیست و در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ هم اتفاق افتاده و عملی شده است.

روز گذشته، رسانه‌ها خبر دادند با پیشنهاد سازمان برنامه‌ و‌ بودجه و تصویب هیات وزیران دولت موظف شده است با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی نسبت به شناسایی و حذف سه دهک درآمدی از فهرست یارانه بگیران اقدام کند.

 درباره بازداشت فریبا عادل‌خواه اطلاعی ندارم

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگاری در مورد بازداشت فریبا عادل‌خواه، محقق موسسه مطالعات سیاسی پاریس (سیانس‌پو)، در ایران ابراز بی‌اطلاعی کرد.

پیشتر رسانه‌ها خبر داده بودند عادل‌خواه مدتی پس از بازگشت به ایران، در روز ۱۷ خرداد ماه، توسط اطلاعات سپاه پاسداران در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده است. این محقق دارای تابعیت دوگانه ایرانی و فرانسوی است.

ربیعی در این زمینه گفت:‌ «خبر را شنیدم ولی نمی‌دانم چه کسی او را بازداشت کرده و به چه دلیلی صورت گرفته است.»

 زمان مذاکرات درباره زندانیان،‌ اصلا رضاییان دستگیر نشده بود

ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری در واکنش به موضوعات مطرح‌شده در سریال تلویزیونی گاندو گفت: «زمانی که بحث زندانیان در مکاتبات برجام مطرح می‌شود، اصلا رضاییان دستگیر نشده بود.»

او اشاره کرد پیشتر در ملاقاتی که با سعید روستایی و جمال ساداتیان،‌ عوامل فیلم «متری شیش‌ونیم»‌، داشته آن‌ها هم گلایه کرده بودند از اینکه باید فیلم‌شان را «به دلیل تعابیری که درباره نیروی انتظامی داشته» تغییر دهند، ناراحت هستند.

پیشتر بعضی از مقام‌های دیگر دولت از جمله وزیر و سخنگوی وزارت امور خارجه نیز نسبت به این سریال انتقاد کرده بودند. هفته گذشته،‌ رییس‌دفتر رییس‌جمهوری از شکایت دولت از این سریال خبر داده بود.

تازه چه خبر؟
طوفان شن در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان علاوه بر خسارت به تاسیسات برق، باعث آسیب دیدن محصولات کشاورزی در برخی از نقاط استان کرمان شد. بر اساس...More
نادر توکلی، معاون درمان ستاد مبارزه با کرونا در استان تهران، با اشاره به «میزان ابتلای افراد جوان‌تر و زیر ۲۰ سال» در موج‌های دوم و سوم شیوع کرونا،...More
دو سازمان حقوق بشری از کشته شدن یک زن ۲۴ ساله به نام سونیا (فرشته) دهقان در سردشت به دست برادر و پسرعمویش خبر دادند و انگیزه آن را «ناموسی» ذکر کردند...More
علیرضا زالی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بهشتی گفت که ۲۵ درصد زوج‌های جوان کشور توان باروری ندارند. رییس دانشگاه علوم پزشکی بهشتی با تاکید براینکه ۲۵...More
فریدون عباسی دوانی، رییس سابق سازمان انرژی اتمی ایران و رییس فعلی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت که در شرایط فعلی، نیروگاه‌هایی خارج از شهرها...More