سخنرانی روحانی در سازمان ملل؛ انتقاد شدید از سیاست‌های دولت آمریکا | ایران اینترنشنال

سخنرانی روحانی در سازمان ملل؛ انتقاد شدید از سیاست‌های دولت آمریکا

 

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در سخنرانی ضبط شده‌اش برای مجمع عمومی سازمان ملل به شدت به سیاست‌های آمریکا تاخت و علاوه بر انتقاد از تحریم‌ها علیه ایران، اقدامات ایالات متحده در منطقه خاورمیانه را نیز شدیدا نکوهید.

روحانی در ابتدای سخنانش با اشاره به «دوران سختی» که جهان به خاطر کرونا تجربه می‌کند گفت: «ملت من به جای برخورداری از همکاری جهانی، با سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ و نقض آشکار توافق بین المللی مواجه است».

سخنان روحانی روز سه‌شنبه در نخستین روز مجمع عمومی سازمان ملل پخش می‌شد که امسال به دلیل شیوع کرونا به صورت عمدتا پیام‌های ضبط شده برگزار می‌شود.

برخی مسئولان دفتر روحانی پیش از این گفته بودند که پیام او چند روز پیش ضبط شده بود.

حسن روحانی در سخنان خود برای چندمین بار از خروج آمریکا از برجام به شدت انتقاد کرد و در مقابل، از برخی کشورها قدردانی کرد.

او گفت: «از روسای شورای امنیت در اوت و سپتامبر و ۱۳ عضو آن تشکر می‌کنم که به طور قاطع به درخواست آمریکا نه گفتند.»

اشاره او به اقدام آمریکا در ارائه قطعنامه‌ای پیشنهادی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بود که اکثر اعضای شورای امنیت با آن مخالفت کردند.

آمریکا از شنبه‌شب اعلام کرد با فعال شدن مکانیسم ماشه عملا تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بازگشته است.

روز دوشنبه نیز به دنبال امضای فرمان اجرایی ترامپ، واشینگتن ۲۷ فرد و نهاد مرتبط با صنایع هسته‌ای و موشکی ایران را مشمول تحریم‌های خود قرار داد.

حسن روحانی در عین حال از اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی دفاع کرد و از جمله گفت: «ما در همه روندهای صلح و آشتی در کنفرانس بن ۲۰۰۱ و تلاش‌های منطقه‌ای نقش ایفا کردیم.»

رییس جمهوری ایران از اقدام آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، نیز انتقاد کرد و با نکوهش از حضور آمریکا در عراق، گفت جمهوری اسلامی در کنار مردم عراق ایستاده است.

نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل، همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس این سازمان برگزار می‌شود.

در نخستین روز از مجمع عمومی امسال که با سخنان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل آغاز شد، رهبران برخی کشورها از جمله آمریکا، روسیه، چین و شماری دیگر از کشورها سخنرانی کردند.

تازه چه خبر؟
اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در چند وقت اخیر اقتصاد و بازار از تسلط و کنترل دولت خارج شده است، گفت که مشکل اساسی...More
سیما فیض‌الله‌زاده، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت که روزانه ۲۰ پرستار در بیمارستان‌های استان البرز به کرونا مبتلا می‌شوند. مدیر پرستاری...More
رضا میرکریمی، کارگردان سینمای ایران به کرونا مبتلا شده و بنابر گزارش‌ها، در حال سپری کردن دوران قرنطینه در خانه‌اش است. پایگاه خبری «سینماسینما» روز...More
براساس آمار سالنامه مهاجرتی سال ۹۹ ایران، میل مهاجرت در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی، نسبت به سال گذشته از ۳۰ درصد به ۶۳ درصد رسیده است. بر...More
در پی تشدید نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامتی بهنام محجوبی،‌ زندانی سیاسی، همسرش ‌می‌گوید ماموران زندان به او ۲۴ قرص نامشخص داده‌اند و اعزامش به...More