سخنان ضد و نقیض مقام‌های ایران درباره شیوع ویروس جهش‌یافته برزیلی | ایران اینترنشنال

سخنان ضد و نقیض مقام‌های ایران درباره شیوع ویروس جهش‌یافته برزیلی

 

 

با وجود سخنان استاندار خوزستان مبنی بر احتمال وجود ویروس شناسایی‌شده در برزیل در این استان، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد که گزارشی در این باره وجود ندارد.

علیرضا رئیسی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «نمونه‌ای از ابتلای افراد به کرونای برزیلی یا آفریقای جنوبی در کشور گزارش نشده است و به دقت در حال رصد این موضوع هستیم.»

قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار خوزستان، روز پنجشنبه گفت بود: «ممکن است ویروس کرونای برزیلی در خوزستان وجود داشته باشد.»

دو روز پیش از این سخنان ولی‌الله حیاتی، فرمانده قرارگاه کرونا در خوزستان، گفت: «موردی از کرونای برزیلی مشاهده نشده، اما کنترل کشتی‌ها باید انجام شود تا با چالش دیگری مواجه نشویم.»

فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، نیز گفت که خطر شیوع این ویروس از طریق تردد کشتی‌ها از برزیل و سایر کشور‌ها در سواحل بندر امام خمینی وجود دارد.برزیل در هفته‌های گذشته با آمار بالای جان‌باختگان مواجه شده است.

در روزهای گذشته مقامات بهداشتی ایران از شیوع سریع ویروس شناسایی شده در بریتانیا در ایران خبر داده‌اند.

در همین حال فرزین رضاعی، رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، خبر داد که بیش از ۵۰ درصد نمونه موارد ابتلا به کرونا در این استان مربوط به ویروس شناسایی‌شده در بریتانیاست.

همچنین مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت «وضعیت تهران سیاه گزارش شده» و جهش ویروس شناسایی‌شده در بریتانیا «سرعت بسیار بالایی دارد».

پس از سفرهای نوروزی تعداد شهرهای قرمز ایران حدود ۱۰ برابر و آمار رسمی جان‌باختگان نیز حدود سه برابر شده است.

در همین حال فرشاد علامه، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت که شیب افزایش ابتلا به کرونا نسبت به موج سوم این بیماری «بسیار تند شده» و در دو روز گذشته رکورد میزان بستری در روز در بیمارستان‌های تهران شکست.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا در تهران، نیز خبر داد که در سه روز اخیر، روزانه بیش از هزار فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان تهران بستری شدند. 

به گفته توکلی، پنج هزار و ۴۰۰ فرد مبتلا به کرونا در استان تهران بستری‌اند و در چند روز آینده ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل می‌شود.

در روزهای گذشته تعدادی از مقامات بهداشتی خواستار تعطیلی دو هفته‌ای سراسری شده‌اند.

در همین حال علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفت که تعطیلی شهر تهران یک راهکار «فرصت‌آفرین و ضربه‌گیر» است.

او تاکید کرد که ایجاد محدودیت‌های بیشتر و تعطیلی کامل تهران «نظری کاملا فنی، علمی و کارشناسی» است.

با این حال انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، اعلام کرد که نمی‌توان این شهر را قرنطینه کرد.

او در عین حال گفت که با توقف فعالیت مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ در دو هفته آینده «در عمل تهران تعطیل است.»

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More