ستاد مقابله با کرونا: ۲۹ استان درگیر گونه دلتا هستند؛ روحانی: جلوتر از برنامه هستیم | ایران اینترنشنال

ستاد مقابله با کرونا: ۲۹ استان درگیر گونه دلتا هستند؛ روحانی: جلوتر از برنامه هستیم

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد ۲۹ استان ایران درگیر گونه دلتا هستند؛ همزمان حسن روحانی با دفاع از عملکرد دولت خود در موضوع کرونا گفت روند واکسیناسیون حتی جلوتر از برنامه‌ریزی‌هاست.

با اینکه در هفته‌های اخیر شماری از مقام‌های وزارت بهداشت، از جمله ایرج حریرچی، معاون کل، از عملی نشدن وعده‌های دولت در زمینه واکسیناسیون از مردم عذرخواهی کرده‌اند، روحانی عملکرد دولت در واکسیناسیون را «موفقیت‌آمیز» و موجب «افتخار» خواند.

روحانی روز شنبه ۹ مرداد در آخرین حضور خود در جلسه ستاد کرونا گفت: در واکسیناسیون یک قدم از برنامه‌ریزی‌ خودمان جلوتریم چون قرار بود تا پایان دولت واکسیناسیون ۶۵ سال به بالا را تمام کرده باشیم اما الان ۵۵ ساله‌ها را شروع کرده‌ایم

او همچنین گفت تصمیماتش «همواره بر پایه خرد جمعی بوده» و «هیچ تصمیمی برخلاف روند علمی جهان نبوده است.»

 

فقط دو استان بحرانی نیستند

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه بار دیگر گفت گونه دلتا سراسر کشور را درنوردیده و در حال حاضر ۲۹ استان درگیر این گونه هستند.

او گفت: «خیلی از تخت‌های بیمارستان‌ها دارد پر می‌شود و تا یک هفته آینده ممکن است درگیر موج بسیار سهمگین‌تری شویم.»

مقام‌های پزشکی ایران هشدار داده‌اند قدرت سرایت و طیف سنی ابتلا به کرونا در گونه دلتا بسیار گسترده‌تر است و حتی برخی کودکان را نیز درگیر می‌کند.

از جمله رضا شروین بدو، رییس مرکز طبی کودکان در تهران، روز شنبه گفت تعداد کودکان بستری‌شده در این مرکز زیاد شده و آی‌سی‌یو و یکی از بخش‌ها کاملا پر شده است.

 

وضعیت وخیم مشهد

مقام‌های محلی در استان خراسان رضوی و به ویژه کلان‌شهر مشهد از بحرانی بودن این شهر و استان خبر می‌دهند.

علی‌اصغر انجیدنی، از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از بیماران مبتلا به کرونا در این شهر خواست «در شرایط کنونی به طور مستقیم به بیمارستان مراجعه نکنند، چرا که اکنون بیمارستان‌ها مملو از مبتلایان کروناست.»

به گفته او، در حال حاضر روزانه حدود  ۵۰۰ بیمار جدید در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند.

شورای شهر مشهد روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تجربه سه روز اخیر مشهد، به لحاظ تعداد بیماران کرونایی بستری، فوتی‌های ناشی از کرونا و مراجعه‌کنندگان با تست مثبت و نیازمندان مراقبت‌های ویژه در قیاس با ۱۸ ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.»

 

روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی: ظرفیت نظام سلامت به اشباع رسیده

همچنین روسای ۶۵ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به شرایط کنونی شیوع کرونا هشدار دادند.

در این نامه از جمله آمده است: «ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت در تمام عرصه‌ها، چه عرصه خدمات بهداشتی و درمانی سرپایی و چه خدمات درمانی بستری به حد اشباع نزدیک شده است.»

امضاکنندگان نامه همچنین از «کاهش شدید درآمدهای اختصاصی و افزایش هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر» بیمارستان‌ها خبر دادند و اضافه کردند قادر به پرداخت مطالبات معوقه کادر درمان نیستند.

خیز پنجم شیوع کرونا در ایران در حالی ادامه دارد که به گفته بهزاد وحیدنیا، مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور، برآوردهای کلی از میزان تماس‌های مردم با بهزیستی در سه ماهه اول امسالنشان می‌دهد مردم همچنان نگران پیامدهای همه‌گیری کرونا هستند و ترس و نگرانی از آینده با طولانی شدن کرونا افزایش یافته است.

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More