ستاد مقابله با کرونا: دلتا سراسر ایران را درنوردید؛ وعده دوباره روحانی برای استفاده از واکسن داخلی | ایران اینترنشنال

ستاد مقابله با کرونا: دلتا سراسر ایران را درنوردید؛ وعده دوباره روحانی برای استفاده از واکسن داخلی

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تایید کرد که تمامی استان‌های ایران درگیر گونه دلتا شده‌اند و «این ویروس تمام کشور را درنوردیده است».

همزمان و بر خلاف وعده‌های پیشین، رییس جمهوری ایران آغاز واکسیناسیون با واکسن داخلی را از مردادماه اعلام کرد.

 

گونه دلتا در همه استان‌ها و وضعیت بحرانی هرمزگان

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه ۲۶ تیر گفت: «ویروس کرونای دلتا تقریبا تمام استان‌های کشور را درنوردیده است.»

او با این حال مردم را در شیوع این بیماری مقصر دانست و ادامه داد که سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی «به زیر ۵۰ درصد» کاهش یافته است.

به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در حال حاضر ۱۶۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر نارنجی و ۱۱۳ شهر نیز در وضعیت زرد هستند.

او همچنین روند شیوع در جنوب ایران و در استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان را رو به افزایش خواند.

فریدون همتی، استاندار هرمزگان، روز شنبه گفت درخواست تعطیلی کامل و یک‌هفته‌ای این استان به ستاد ملی کرونا ارائه شده است.

همزمان فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، نیز گفت در هفته گذشته آمار جان‌باختگان کرونا در این استان نسبت به هفته قبل ۲۱ درصد افزایش یافت.

 

روحانی: از مردادماه، واکسیناسیون با واکسن داخلی

همزمان حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، گفت در یکی-دو هفته آینده حدود ۱۰ میلیون واکسن در دسترس خواهد بود و واکسن تولید داخل هم در مردادماه استفاده خواهد شد.

مقام‌های وزارت بهداشت و همچنین مسئولان «ستاد اجرایی فرمان امام» تاکنون موعدهای ضد و نقیضی برای ارائه واکسن برکت مطرح کرده‌اند. این واکسن ۲۵ خرداد مجوز تزریق اضطراری دریافت کرد.

روحانی روز شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا گفت: «در مرداد ماه مقداری، بیش از یک میلیون، دوز داخلی می‌توانیم داشته باشیم.»

او همچنین با اشاره به اینکه در یکی-دو هفته آینده حدود ده میلیون واکسن در دسترس خواهد بود گفت: «تا پایان این دولت واکسیناسیون افراد ۶۵ سال به بالا و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند انجام خواهد شد.»

از جمعیت بیش از هشتاد میلیون نفری ایران تاکنون به گفته روحانی، فقط حدود ۷ میلیون واکسن کرونا تزریق شده است.

عملی نشدن وعده‌های مکرر دولت در زمینه واکسیناسیون کرونا موجب افزایش شیوع کرونا در کشور و همچنین بیشتر شدن انتقادها در این زمینه شده است.

مرتضی ضامنی، مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور، با اشاره به اینکه تاکنون ۷۰۰ راننده تاکسی بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند گفت: «رانندگان تاکسی چشم انتظار واکسن کرونا هستند.»

در تازه‌ترین نظرسنجی ایسپا درباره شیوع کرونا در ایران، نزدیک به نیمی از مردم گفته‌اند فکر می‌کنند نوبت واکسن‌شان سال آینده است یا هیچ وقت نوبت تزریق واکسن به آنان داده نمی‌شود.

 

پر شدن تخت‌های بیمارستانی در برخی از استان‌ها

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه ظرفیت تخت‌ها در بسیاری از بیمارستان‌های این استان پر شده است گفت: در برخی بیمارستان‌ها بیش از ظرفیت تخت‌ها بیمار بستری شده‌اند.

حمید عمادی، رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تهران، نیز روز شنبه به ایسنا گفت: «در حال حاضر شرایط بیمارستان‌ها خیلی خوب نیست؛ به طوری که تقریبا تمام بیمارستان‌های شهر تهران اشباع شدند.»

حسین محسن‌زاده، مدیر بیمارستان کودکان اکبر مشهد، نیز گفت که تعداد کودکان مبتلا به کرونا بستری‌شده در این بیمارستان «رو به افزایش است.»

همزمان روزنامه جمهوری اسلامی در واکنش به سخنان رییس سازمان تبلیغات اسلامی که گفته بود «محرم امسال اجازه تعطیلی یک هیات را نمی‌دهیم» روز شنبه نوشت: «کرونا کنترل شده؟ مردم واکسن را دریافت کرده‌اند؟ مبانی فقه تغییر کرده و از امام زمان حکم گرفته‌اند؟ یا مردم چون در دیدگاه اینها رعیت هستند، باید اجابت کنند؟»

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More