سالیوان: دیپلماسی غیر مستقیم با ایران جریان دارد، پاسخ حمله عین‌الاسد در زمان و مکان مقتضی داده می‌شود | ایران اینترنشنال

سالیوان: دیپلماسی غیر مستقیم با ایران جریان دارد، پاسخ حمله عین‌الاسد در زمان و مکان مقتضی داده می‌شود

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، با تاکید براینکه این کشور در زمان و مکان مورد نظر خود به حمله اخیر به پایگاه نظامی الاسد عراق واکنش نشان خواهد داد، گفت که دیپلماسی با ایران با واسطه‌هایی در جریان است و ایالات متحده بیشتر منتظر است منتظر بشنود که ایرانی‌ها چگونه می‌خواهند ادامه دهند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت دیپلماسی با ایران ادامه دارد، اما به شکل مستقیمی نیست. او گفت که آمریکا موضع خود را از طریق ارتباط با اروپایی‌ها و دیگران به ایران توضیح می‌دهد، اما در این مرحله منتظر است بیشتر از ایرانی‌ها بشنود که چگونه می‌خواهند ادامه دهند. او تاکید کرد که گفت‌وگو درباره مساله هسته‌ای ایران پیچده و حساس است.

 مشاور امنیت ملی کاخ سفید همزمان با تاکید بر اینکه آمریکا حق دارد از نیروهای خود محافظت کند، گفت: ایالات متحده «در زمان و مکان مورد انتخاب خود» به حمله اخیر به پایگاه الاسد،، محل استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی ضد ‌داعش، واکنش نشان خواهد داد و برای جلوگیری از حمله‌های بعدی و اعمال هزینه بر عوامل این حمله‌ها گام‌های لازم را درپیش خواهد گرفت.

سالیوان در واکنش به اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، در انتقاد از عدم واکنش دولت بایدن به حمله اخیر به محل استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه االاسد عراق، گفت: با توجه به تعداد بالای حمله‌ها به مواضع آمریکا در عراق در دو سال گذشته، پمپئو در جایگاه اظهارنظر نیست.

هفته گذشته، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در مصاحبه‌ با ای‌بی‌سی نیوز درباره حمله اخیر به نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش درپایگاه عین‌الاسد عراق، گفت: «ما می‌دانیم چه کسی مسئول این حمله است، اما می‌خواهیم مطمئن شویم.»

حمله راکتی به پایگاه عین‌الاسد روز چهارشنبه ۱۳ اسفند ماه درحالی انجام شد که نیروهای نظامی آمریکا، بریتانیا و دانمارک در آن مستقر بودند و در جریان آن دست‌کم ۱۰ راکت به این پایگاه اصابت کرد.

بنابر اعلام پنتاگون به نیروهای نظامی در این پایگاه صدمه‌ای وارد نشد اما یک پیمانکار آمریکایی حین پناه گرفتن در جریان این حملات راکتی بر اثر حمله قلبی کشته شد.

ساعاتی پس از این حمله منابع امنیتی غربی به خبرگزاری فرانسه گفتند راکت‌هایی که به پایگاه عین‌الاسد اصابت کرده، از نوع آرش و ساخت ایران است.

با این حال مقام‌ها و رسانه‌های رسمی در ایران که تا پیش از این حملات به پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی در عراق را کار شبه نظامیان مورد حمایت ایران و به عنوان اقدام «گروه‌های مقاومت» برای تسریع خروج نیروهای آمریکا از عراق معرفی می‌کردند، بعد از تاکید مقام‌های آمریکایی بر پاسخ‌گویی به حمله عین الاسد، ان را «حمله مشکوک» خواندند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت که «حمله‌ها در عراق مشکوک است و دست‌های اسرائیل در آن مشاهده می‌شود» و همچنین کتائب سیدالشهدا، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، عنوان کرد که در حمله به عین الاسد نقش نداشته است.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More