سازمان ملل متحد: در اعتراضات سیستان و بلوچستان ۲۳ نفر کشته شدند | ایران اینترنشنال

سازمان ملل متحد: در اعتراضات سیستان و بلوچستان ۲۳ نفر کشته شدند

 

روپرت کولویل، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعلام کرد دست‌کم ده نفر و احتمالا تا ۲۳ نفر در اعتراضات اخیر سیستان و بلوچستان به دست نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران کشته شده‌اند.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۵ اسفند در یک نشست خبری در ژنو تایید کرد که مجموعه خشونت‌ و درگیری‌ها از روز ۴ اسفند، از زمانی که نیروهای انتظامی سوخت‌بران را در استان سیستان و بلوچستان کشتند، آغاز شد.

در آن روز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به سوی سوخت‌برانی که به مسدود شدن گذرگاه مرزی اعتراض داشتند، شلیک کردند.

این مقام سازمان ملل همچنین گفت کشتار معترضان در چندین شهر استان سیستان و بلوچستان از سوی نیروهای سپاه پاسداران و امنیتی ادامه یافت.

او افزود به دلیل اختلال در اینترنت، تایید شمار کشته‌شدگان مشکل بوده، ولی برخی از گزارش‌ها حاکی از افزایش تعداد کشته‌ها تا ۲۳ نفر است.

کولویل گفت: «ما از مقام‌ها می‌خواهیم که فورا دسترسی به اینترنت را در مناطقی که همچنان اینترنت قطع است، فراهم کنند.»

پیشتر کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع محلی اعلام کرد که دست‌کم ۲۳ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در سیستان و بلوچستان به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

این کمپین روز چهارشنبه ۱۳ اسفند تاکید کرد که شمار بالایی از معترضان نیز به شدت زخمی شده‌اند و این آسیب‌ها در برخی موارد «بسیار جدی» است. 

این در حالی است که مقامات دولتی آمار دقیقی از کشته‌شدگان در اعتراضات منتشر نکرده‌اند و مقامات دولتی و نمایندگان مجلس سخنان متناقضی را درباره تعداد آنان بیان کرده‌اند.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور، روز ۱۳ اسفند گفت که در آن روز «یک نفر فوت شده و چهار نفر زخمی شدند.» اما یک نماینده مجلس تهداد کشته‌شدگان را «چهار یا پنج نفر» اعلام کرد.

پیشتر چهار سازمان آرتیکل ۱۹،اکسس ناو، عفو بین‌الملل و گروه میان اعلام کرده بودند که مقامات ایران از قطع اینترنت به عنوان ابزاری برای پنهان کردن ارتکاب نقض جدی حقوق بشر استفاده می‌کنند.

تازه چه خبر؟
مقام‌های محلی در خوزستان تایید کردند آب ۹ روستای «سوسن شرقی» ایذه در این استان از دو ماه پیش قطع است. دهیار روستای «چال آبزا» روز یکشنبه به ایلنا گفت...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند و در تعدادی از شهرهای استان خوزستان و همه مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد نیز احساس شد...More
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More