سازمان حقوق بشر ایران: انتقال احمدرضا جلالی به زندان رجایی شهر برای اجرای حکم اعدام | ایران اینترنشنال

سازمان حقوق بشر ایران: انتقال احمدرضا جلالی به زندان رجایی شهر برای اجرای حکم اعدام

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی اعلام کرد که این پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی و سوئدی زندانی برای اجرای حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر منتقل می‌شود.

همسر احمدرضا جلالی روز سه‌شنبه ۱۱ آذر به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «به وکیل احمدرضا خبر دادند که امروز سه‌شنبه ۱۱ آذر ساعت پنج عصر به وقت ایران او را به زندان رجایی‌شهر منتقل می‌کنند.»

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران نیز در این باره گفت: «احمدرضا جلالی در خطر جدی اعدام قرار دارد و فقط واکنش قوی و فوری جامعه جهانی می‌تواند جان او را نجات دهد.»

ویدا مهران‌نیا هفته گذشته به یک نشریه سوئدی گفته بود که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده است.

در واکنش به این خبر، آن لینده، وزیر خارجه سوئد در توییتی با اشاره به گزارش‌هایی درباره احتمال اجرای حکم اعدام جلالی، نوشت: «درباره اینکه ممکن است حکم جلالی، شهروند سوئدی اجرا شود، با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه صحبت کردم، سوئد مجازات اعدام را محکوم می‌کند و تلاش می‌کند تا مانع اجرای این حکم شود.»

اما سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این توییت وزیر خارجه سوئد را «ناقص و غلط» خواند.

احمدرضا جلالی که با دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود، در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و سه ماه را در بازداشتگاه این وزارتخانه به سر برد. 

او در ابتدا به «همکاری با دول متخاصم» متهم شد، اما سپس در دادگاه انقلاب تهران به اتهام «محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم شده و این حکم در دیوان عالی کشور به تایید رسید.

در روزهای اخیر با افزایش احتمال اجرای این حکم، دو بازرس ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از جمهوری اسلامی خواستند «فورا» حکم اعدام احمدرضا جلالی را لغو کند.

همچنین کاربران رسانه‌های اجتماعی با راه‌اندازی موج توییتری اقدام حکومت ایران را «گروگان‌گیری» خوانده و خواستار  آزادی او شدند.

انتقال احمدرضا جلالی به سلول انفرادی همزمان با برگزاری دادگاه اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی و دیگر متهمان پرونده اقدام برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق صورت گرفت.

ناظران معتقدند جمهوری اسلامی شهروندان دو تابعیتی مثل احمدرضا جلالی را گروگان می‌گیرد تا در فرصت مناسب با پول و عوامل خودش مثل اسدی که در اروپا بازداشت است، معاوضه کند.

به تازگی جمهوری اسلامی یک پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی زندانی در ایران را با سه نفر از عوامل خود که در پرونده یک حمله تروریستی در تایلند زندانی بودند، مبادله کرد.

تازه چه خبر؟
همزمان با گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو درباره کشته شدن دو برادر در پیرانشهر، وزارت اطلاعات اعلام کرد که دو عضو یک گروه کرد به دست نیروهای امنیتی...More
چن شو، سفیر چین نزد سازمان ملل متحد در ژنو، انتقادات فزاینده قدرت‌های غربی از سوابق حقوق بشری چین در هنگ‌کنگ و مناطق سین کیانگ و تبت را رد کرد. او...More
یک وکیل دادگستری خبر داد که توریستی فرانسوی به نام بنجامین از ۹ ماه پیش در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی است. سعید دهقان در توییتی نوشت که او «با...More
بیش از ۸۰ فعال سیاسی و مدنی در بیانیه ای اعلام کردند که مرگ بهنام محجوبی بار دیگر «وضع اسفبار» دستگاه قضایی در ایران را برجسته‌تر کرد. نویسندگان این...More
محمدرضا هاشمیان،‌ فوق تخصص آی‌سی‌یو در بیمارستان «مسیح دانشوری»،‌ از اختلاف نظر با وزارت بهداشت در زمینه علائم بالینی ویروس کرونای جهش‌یافته خبر داد...More