سازمان جنگل‌ها مالکیت سه پلاک پرونده دماوند را از سازمان اوقاف پس گرفت | ایران اینترنشنال

سازمان جنگل‌ها مالکیت سه پلاک پرونده دماوند را از سازمان اوقاف پس گرفت

 

مسعود منصور، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران، اعلام کرد از پنج پلاک مورد بحث در پرونده وقف دماوند، سند سه پلاک به اسم سازمان جنگل‌ها صادر شد.

به گزارش ایسنا، منصور روز یکشنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه ایجاد «مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی» به خبرنگاران گفت که پیگیری‌ها برای ثبت سند دو پلاک دیگر در این پرونده نیز ادامه دارد.

موضوع «وقف» بخشی از دماوند چند ماه پیش خبرساز شد و واکنش‌هایی گسترده برانگیخت.

از آن زمان گزارش‌های مختلفی درباره بازگشت یا عدم بازگشت مالکیت این بخش‌ها به دولت منتشر شده است.

در مردادماه، رضا افلاطونی مدیر کل حقوقی سازمان جنگل‌ها در ایران در گفت‌وگو با روزنامه شرق اعلام کرد دو پلاک ۳۵ و ۳۷ همچنان «وقفی است».

اما حمید میرزاده، خبرنگار میراث فرهنگی، در حساب توییترش نوشت که حدود ۲۰ هزار هکتار از این زمین‌ها در مالکیت اوقاف بوده که تنها مالکیت دو هزار هکتار، یعنی ۱۰ درصد آن، به دولت بازگشته است.

رییس سازمان جنگل‌ها و مراتع در سخنان روز یکشنبه‌اش همچنین درباره پرونده‌ وقف جنگل‌های آق‌مشهد گفت: «برای جنگل‌های آق‌مشهد اعاده دادرسی خواسته‌ایم. رییس قوه قضاییه و دادستان کشور نیز موضوع را بررسی کرده‌اند. امیدواریم رای قبلی دادگاه اصلاح شود و سند جنگل‌های آق‌مشهد را بگیریم.»

در تیرماه رسانه‌های ایران از حکم دادگاه برای واگذاری ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در منطقه آق مشهد (جنگل سفید) در ۳۵ کیلومتری ساری به موقوفه «امامزاده حارث» خبر دادند.

پس از شکایت‌های منابع طبیعی و اوقاف در نهایت دادگاه به نفع متولی این امامزاده رای داد و این حکم در دیوان عالی کشور تایید شد، اما منابع طبیعی از رییس قوه قضاییه خواست با اجرای ماده ۴۷۷ این حکم را لغو کند.

پیشتر مسعود منصور در گفت‌وگو با روزنامه شرق گفته بود سازمان اوقاف درباره ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی جنگلی ادعای مالکیت دارد.

همچنین اسحاق جهانگیری، معاون‌ اول رییس‌ جمهوری اسلامی ایران، در حساب توییترش نوشت: «بیش از هزار پرونده اختلافی میان سازمان جنگل‌ها و محیط زیست با اوقاف وجود دارد که مراتع دماوند و آق‌مشهد یکی از آن‌هاست.»

تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More