سازمان بنادر ایران حمله سایبری به زیرساخت‌های خود را تایید کرد | ایران اینترنشنال

سازمان بنادر ایران حمله سایبری به زیرساخت‌های خود را تایید کرد

 

سازمان بنادر و دریانوردی ایران وقوع حمله سایبری به زیرساخت‌های الکترونیکی خود را تایید کرد اما گفت ماموریت‌هاى این  سازمان «بدون وقفه در جریان است». 

پس از آنکه سازمان فناوری اطلاعات ایران تایید کرد حملات سایبری اخیر متوجه «دو سازمان دولتی» بوده، برخی گزارش‌های غیررسمی این دو نهاد را سازمان بنادر و وزارت راه معرفی کردند.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران شامگاه پنجشنبه در اطلاعیه‌ای با تایید اینکه مورد حمله سایبری قرار گرفته، این حمله را به «دشمنان قسم‌خورده» که «با اعمال تحریم‌هاى یک‌جانبه» نتوانسته‌اند به اهداف خود «برای توقف صادرات و واردات کالا دست یابند» نسبت داد.

به نوشته بیانیه این سازمان، «اقدامات بازدارنده و مناسب» در قبال این حمله سایبری انجام شده و «کلیه ماموریت‌هاى سازمان بدون وقفه در جریان است.»

روز سه‌شنبه منابع غیررسمی گزارش‌هایی درباره حملات سایبری به برخی مراکز حکومتی منتشر کردند. 

پس از آن مرکز «ماهر»، وابسته به وزارت ارتباطات، حمله سایبری به دو سازمان دولتی را تایید کرد اما نامی از آنها نبرد.

ابوالقاسم صادقی، معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات، نیز به «شبکه خبر» گفت این حمله سایبری به زیرساخت کشور «حمله‌ای بزرگ» بود اما «ما نمونه‌ بزرگ‌تر از این حملات را هم در کشور داشتیم و توانستیم با آن‌ها مقابله کنیم».

صادقی همچنین گفت که این حملات «خسارتی به این مراکز وارد نکرده است.»

او در عین حال اضافه کرد: «البته وقتی حمله‌ای رخ می‌دهد نمی‌توان گفت اتفاقی نیفتاده، اما مساله مهم این است که زمان بروز چنین اتفاقاتی به سرعت عکس‌العمل نشان دهیم و سعی کنیم آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.»

شماری از کاربران در رسانه‌های اجتماعی با اشاره به مشخصات فنی گفته‌اند حمله اخیر با استفاده از نفوذ «باج‌افزار» به رایانه‌های دولتی بوده و حتی خود «مرکز ماهر» نیز هدف حمله قرار گرفت.

پیش از این، در بهار و تابستان گذشته، بیش از ۱۰ واحد صنعتی بزرگ در ایران شاهد آتش‌سوزی و انفجارهایی بود که از جمله آن‌ها می‌توان به آتش‌سوزی در بندر رجایی در پانزدهم خرداد اشاره کرد.

برخی رسانه‌های اسرائیلی این آتش‌سوزی را اقدامی به تلافی حمله سایبری ایران برای اقدامات خرابکارانه در تاسیسات آب اسرائیل دانستند.

از دیگر موارد انفجار و آتش سوزی در ماه‌های گذشته همچنین می‌توان به حوادثی در چند نیروگاه و تاسیسات برق، مراکز نظامی محل ساخت موشک در شرق تهران و انفجاری بزرگ در محل ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات هسته‌ای نطنز اشاره کرد.

در سال‌های گذشته نیز مراکز دولتی ایران چندین بار هدف حملات سایبری قرار گرفته است. در مقابل، ایران نیز به حملات سایبری علیه اهدافی در آمریکا و اسرائیل متهم شده است.

تازه چه خبر؟
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More
وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است در فضای مجازی، از جمله یک کانال تلگرامی با ۱۴۰ هزار عضو، آگهی‌های فروش اعضای بدن منتشر شده است. به نوشته تجارت...More