سازمان انرژی اتمی ایران: تفاهم با آژانس منحصر به نگهداری اطلاعات برخی فعالیت‌ها نزد خود ایران است | ایران اینترنشنال

سازمان انرژی اتمی ایران: تفاهم با آژانس منحصر به نگهداری اطلاعات برخی فعالیت‌ها نزد خود ایران است

سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که تفاهم انجام شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان سفر رافائل گروسی به تهران  صرفا محدود به «ضبط و نگهداری سه ماهه اطلاعات برخی فعالیت‌های هسته‌ای» نزد خود ایران است و آژانس  به آن دسترسی نخواهد داشت.

این درحالی است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شامگاه یک‌شنبه سوم اسفند ماه در بازگشت از تهران، به خبرنگاران گفت که با کاهش بازرسی‌های آژانس به دلیل توقف پروتکل الحاقی، طرفين به یک تفاهم موقت و سه‌ماهه در مورد بازرسی‌های ضروری دست یافته‌اند.

سازمان انرژی اتمی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای درباره تفاهم موقت و سه ماهه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکید کرد که از پنجم اسفند ماه اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی به طور کامل متوقف می‌شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می‌شود.

این سازمان تاکید کرد که تفاهم ایران و آژانس و به ویژه بند دوم آن فقط در مورد «ضبط اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی» در برخی از تاسیسات هسته‌ای ایران است.

در بند دوم بیانیه مشترک سوم اسفند ماه ایران و آژانس تاکید شده که «یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت‌های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود طبق فهرست فنی پیوست، برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد».

پس از کنفرانس خبری مدیرکل آژانس در وین درباره این بیانیه مشترک، نظام‌الدین موسوی، نماینده مجلس شورای اسلامی، در صفحه توییتر خود اقدام سازمان انرژی اتمی ایران در تفاهم روز یک‌شنبه با آژانس را «دور زدن قانون»و مجلس توصیف کرد. این نماینده مجلس در صفحه توییتر خود نوشت: «ظاهرا نگرانی دو روز پیش من از احتمال تمدید مهلت دو ماهه لغو پروتکل الحاقی پربیراه نبود. مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی از توافقی با دولت ایران گفته که مطابق آن گرچه پروتکل الحاقی لغو می‌شود اما تا سه ماه دیگر فعالیتهای نظارتی و راستی آزمایی آژانس پابرجا می‌ماند.»

پس از این بود که کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در پاسخ به نظام‌الدین موسوی، نوشت: «تداوم راستی آزمایی آژانس، برابر پیوست فنی بیانیه مشترک، صرفا ناظر بر حفظ و نگهداری اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی توسط ایران برای سه ماه است و در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نداشته و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند.»

همزمان سازمان انرژی اتمی ایران نیز در اطلاعیه‌ای که بامداد شنبه چهار اسفند ماه خود تاکید کرد که طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعطا نخواهد شد و هیچ‌گونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌شود.

این سازمان درباره بند دوم بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری این است که ایران به مدت سه ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده، ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت. همچنین در سه ماه آینده، آژانس به این اطلاعات ضبط شده دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات، منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند.

در اطلاعیه سازمان انرژی اتمی ایران آمده است که چنانچه ظرف سه ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات ضبط شده را در اختیار آژانس می‌گذارد در غیر این صورت، اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

سازمان انرژی اتمی ایران همچنین تاکید کرد که به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان ماندن مکان تاسیسات کلیدی ایران، «پیوست» بیانیه مشترک روز یک‌شنبه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که شامل فهرست تاسیساتی است که اطلاعات آن طی دوره سه ماهه ضبط می‌شود، محرمانه خواهد ماند.

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More