زنگنه: چین به طور کامل از فاز ١١ پارس جنوبی خارج شدبیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، از خروج کامل شرکت ملی نفت چین (CNPC) از قرارداد توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی خبر داد.

زنگنه، روز یکشنبه ۱۴ مهر، در حاشیه بازید از کارخانجات مپنا، گفت: «فاز ١١ پارس جنوبی به طور کامل توسط شرکت پتروپارس توسعه خواهد یافت.»

وزیر نفت ایران با این حال ادامه داد: «قصد داشتیم برای این فاز منابع خارجی جذب کنیم و سیستم فشارافزایی هم اجرا شود. شرکت پتروپارس قرار بود این سیستم را در کنار شرکت‌های خارجی یاد بگیرد.»

به گفته او، «تا آخر سال جاری اولین جکت» نصب خواهد شد و بعد حفاری انجام می‌شود. زنگنه گفت: «در ابتدا با ٥٠٠ میلیون فوت مکعب آغاز خواهیم کرد و بعد ادامه می‌دهیم.»

میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس و به‌طور مشترک، در آب‌های سرزمینی ایران و قطر واقع شده ‌و قرارداد اولیه توسعه فاز ١١ آن پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در تیرماه ۱۳۹۵منعقد شد.

ایران پس از برجام امیدوار بود میادین گازی و نفت، خصوصا میادین مشترک را با حضور پیمانکاران خارجی توسعه دهد، اما خروج آمریکا از برجام و برقراری دوباره تحریم‌های شدید نفتی و بانکی علیه ایران، شرکت‌های خارجی را از سرمایه‌گذاری در ایران منصرف کرد.

به همین دلیل شرکت توتال از ادامه فعالیت در پروژه توسعه پارس جنوبی منصرف شد و ایران را ترک کرد. پس از آن، مطابق مفاد قرارداد، سهم توتال به شرکت ملی نفت چین منتقل شد. اما ایران در این مدت بارها از «تعلل» شرکت ملی نفت چین در این زمینه انتقاد کرد.

کمتر از یک سال پیش، وزیر نفت ایران گفت: «با وجود اینکه ۸۱ درصد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به صورت رسمی به شرکت ملی نفت چین منتقل شده، این شرکت اقدامی برای توسعه این پروژه انجام نداده است.» 

زنگنه: روش دکتری گرفتن ما درست نیستبا وجود واگذاری سهم شرکت‌های خارجی در توسعه پارس جنوبی به شرکت پتروپارس، مهم‌ترین مشکل ایران در این زمینه، عدم توانایی شرکت‌های ایرانی در «فشارافزایی» است.

وزیر نفت ایران گفته که در نبود شرکت‌های خارجی، ایران برای سیستم فشارافزایی، «مذاکراتی با مپنا و سایر شرکتها» انجام داده است.

مپنا، یک شرکت ایرانی است که در زمینه توسعه و ساخت نیروگاه‌های حرارتی، همچنین اجرای پروژه‌هاى نفت و گاز و حمل و نقل ریلى، فعالیت می‌کند.

زنگنه گفت: «ما معتقد نیستیم در همه کارها از ابتدا می‌توانیم دکتری داشته باشیم. البته داریم می‌گیریم، ولی روش درستی نیست.»

همچنین به تازگی در غیاب شرکت‌های خارجی به علت تحریم‌های آمریکا، قرارداد ۴۴۰ میلیون‌دلاری توسعه میدان مشترک گازی بلال واقع در خلیج فارس بین شرکت نفت و گاز پارس، از زیرشاخه‌های شرکت ملی نفت ایران، و شرکت ایرانی پتروپارس، امضا شد.

زنگنه در مراسم امضای این قرارداد که روز شنبه ۲۳ شهریور، برگزار شد، گفت که امضای این قرارداد نشاندهنده «بی‌اثر بودن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران» است.

تازه چه خبر؟
قرار بازداشت جعفر ابراهیمی،‌ عضو زندانی کانون صنفی معلمان ایران، با وجود بیماری جسمی او تمدید شد. حسین تاج،‌ وکیل این معلم زندانی، روز یکشنبه ۲۹ دی‌...بیشتر بخوانید
سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» فهرستی از کودکان بازداشت‌ شده در کردستان ایران طی سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده که حاکی از دستگیری دست‌کم ۱۹ کودک زیر هجده...بیشتر بخوانید
یک روز پس از آن که حسن رضایی‌فر، مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری ایران، از تصمیم این کشور برای انتقال جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده...بیشتر بخوانید
جعفر حمزه‌ای، رییس جامعه هتلداران ایران، اعلام کرد که بیش از ۸۰ درصد رزرو گردشگران اروپایی و آمریکایی لغو شده است. حمزه‌زاده روز یکشنبه ۲۹ دی، در گفت...بیشتر بخوانید
علی لاریجانی،‌ رییس‌ مجلس ایران،‌ ضمن انتقاد از استفاده کشورهای اروپایی از «مکانیزم ماشه» برجام در برابر ایران اعلام کرد اگر «رفتار غیرعادلانه» اروپا...بیشتر بخوانید