زلزله ۵/۷ ریشتری بیرم؛ تخریب تعدادی از منازل روستایی، آماده‌باش نیروهای امدادی در استان فارس | ایران اینترنشنال

زلزله ۵/۷ ریشتری بیرم؛ تخریب تعدادی از منازل روستایی، آماده‌باش نیروهای امدادی در استان فارس

زلزله‌های پیاپی شامگاه سه‌شنبه در جنوب استان فارس سبب تخریب تعدادی از منازل، ریزش سقف و ترک خوردن دیوار تعدادی دیگر از  خانه‌ها به ویژه در روستاها و شکسته شدن چند تیر برق شد. به گفته مقام‌های محلی تاکنون خسارات جانی در این زلزله گزارش نشده و در حال حاضر نیروهای امدادی در لارستان، لامرد و خنج  به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

دست‌کم هفت زلزله که قدرت بزرگترین آن تاکنون ۵/۷ ریشتر اعلام شده شامگاه سه‌شنبه مناطقی از استان فارس را لرزاند. مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز زلزله ۵/۷  ریشتری را ۲۲ کیلومتری بیرم در استان فارس و عمق ده کیلومتری زمین اعلام کرد.

پیش از وقوع زلزله ۵/۷ یک زلزله ۵/۱ ریشتری نیز در همین منطقه رخ داد و پس از آن نیز تاکنون پنج زلزله دیگر به قدرت ۳ تا ۴ ریشتر این منطقه از استان فارس را لرزاند.

عنایت الله رحیمی استاندار فارس گفت که پس از این زلزله‌های پیاپی، تمام نیروهای امدادی  مناطق جنوبی استان فارس شامل شهرستان‌های  لارستان، لامرد و خنج در حالت آماده باش در آمده اند تا بتوانند در صورت لزوم به شکل واکنش سریع در مناطق آسیب دیده حضور یابند.

همزمان رحیم آزادی، مدیرکل بحران استانداری فارس پیش گفت که با بروز زلزله در ناحیه بیرم در جنوب فارس تیم‌های ارزیاب به منطقه اعزام شده‌اند و تا این ساعت خسارت جانی گزارش نشده اما آسیب‌های به منازل روستایی وارد شده است.

رحیم آزادی درباره زلزله در بیرم شهرستان لارستان گفت که بنابر گزارش‌های تیم‌های ارزیاب در برخی منازل شکاف و ترک‌خوردگی دیده می‌شود و همچنین بعضی دیگر از منازل نیز که در مناطق روستایی و فاقد ایمنی لازم بودند، دچار ریزش سقف شده‌اند.

به گفته مدیرکل بحران استانداری فارس، گروه‌های امداد و نجات در حال ایجاد شرایط اسکان موقت هستند و تدابیر لازم برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان احتمالی این زمین‌لرزه در حال انجام است.

جلیل حسنی، فرماندار لارستان، نیز خبر داد که بر اثر زلزله‌های شامگاه سه‌شنبه چندین تیر برق در این شهرستان شکسته شدند و یک مورد آتش‌سوزی نیز به وقوع پیوست که با حضور آتش‌نشانان مهار شد.

فرماندار شهرستان گراش نیز وقوع خساراتی در این شهرستان را تایید کرد و گفت که تاکنون خسارت جانی در گراش بر اثر این زلزله گزارش نشده اما برخی منازل قدیمی و دیوارهای خشت و سنگی تخریب شده‌اند.

در پی زلزله همچنین برق مناطقی از بیرم قطع شد که به گفته مقام‌های محلی با رفع مشکل، برق این مناطق وصل شده است. 

تازه چه خبر؟
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More