زالی: بی‌توجهی به توصیه کارشناسان، موجب تکرار تجربه خوزستان در تهران شد | ایران اینترنشنال

زالی: بی‌توجهی به توصیه کارشناسان، موجب تکرار تجربه خوزستان در تهران شد

در حالی که آمارهای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران به ویژه تهران به طور بی‌سابقه‌ای رو به افزایش است، مقام‌های درمانی ایران انتقادهای بیشتری را از بی‌توجهی مسئولان به توصیه‌های بهداشتی وزارت بهداشت مطرح می‌کنند.

علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفت «جدی نگرفتن توصیه‌های کارشناسان نظام سلامت» موجب «وقوع یک سناریوی تلخ» در زمینه شیوع کرونا شده است.

زالی که شامگاه دوشنبه در یک نشست اضطراری این ستاد سخن می‌گفت، هشدار داد: «تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش‌یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است.»

او با اشاره به ثبت بی‌سابقه آمار روزانه مرگ ناشی از کرونا در تهران، تاکید کرد «باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران» اتخاذ می‌شد.

پیشتر سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، با تاکید بر اینکه کشور با «یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا» مواجه است گفت: «متاسفانه در مورد کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نداد».

همچنین حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، گفته است: «بر اساس آنچه وزیر بهداشت گزارش داد، وزارتخانه‌های کشور و میراث فرهنگی مقصر اصلی وضعیت موجود هستند، چون از یک ماه پیش از عید بلیت فروختند و نمی‌توانستند کنسل کنند.»

او ادامه داد: «از طرف دیگر وزارت کشور نیز به جای آنکه آمار بیماران بستری و فوتی را از وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی دریافت کند، از استانداری‌ها دریافت می‌‌کرده و شاید این امر باعث اشتباه محاسباتی برای آنها شده است.»

همچنین به گفته شهریاری، وزیر بهداشت در جلسه اخیر کمیسیون بهداشت مجلس گفت: «برخی اعضای ستاد ملی کرونا فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند ما رنگ‌بندی شهرها را با فتوشاپ تعیین می‌کنیم و لذا باور نداشتند که افزایش سفرها منجر به افزایش شهرهای قرمز و نارنجی می‌شود.»

اکنون به گفته رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران، میزان بستری یک هزار و ۱۰۰ مبتلا به کرونا در روز دوشنبه در استان تهران، در ۱۴ ماه گذشته سابقه نداشته است.

همچنین مجموع آمار مبتلایان بستری در بیمارستان‌های این استان به چهار هزار و ۴۰۰ نفر رسیده که از این میان، یک هزار و ۱۲۰ نفر، یعنی حدود ۲۵ درصد آنها در بخش‌های مراقبت ویژه بستری‌اند.

در این شرایط، مقام‌های وزارت بهداشت ایران، از جمله زالی خواستار تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران شده‌اند.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۷۴ نفر دیگر در ایران بر اثر ابتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته جان خود را از دست دادند و تعداد جان‌باختگان این ویروس در ایران به ۶۳ هزار و ۵۰۶ نفر رسیده است.

لاری همچنین روز سه‌شنبه از مبتلا شدن بیش از ۱۷ هزار نفر دیگر به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «هم‌اکنون ۸۸ شهرستان قرمز و ۱۳۹ شهرستان نارنجی هستند و همچنین ۱۹۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.»

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More