رییس کمیته علمی ستاد کرونا: تنها به نیم درصد از جمعیت ایران دوز دوم واکسن تزریق شده است | ایران اینترنشنال

رییس کمیته علمی ستاد کرونا: تنها به نیم درصد از جمعیت ایران دوز دوم واکسن تزریق شده است

 

 

مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی مقابله با کرونا، اعلام کرد که تاکنون به نیم درصد جمعیت ایران دوز دوم واکسن کرونا و به سه درصد دوز اول تزریق شده است.

قانعی روز پنجشنبه ۲۰ خرداد در نشستی گفت که به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دوز اول واکسن و به حدود ۷۰۰ هزار نفر دوز دوم واکسن کرونا تزریق شده است. 

با این حال وزارت بهداشت روز پنجشنبه اعلام کرد که مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به پنج میلیون و ۳۲ هزار و ۲۱۲ دوز رسید.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، نیز اعلام کرد: «تا پایان سال ۱۴۰۰ همه گروه‌های هدف واکسینه خواهند شد و در سال‌های آینده هم واکسن تولید و حتی توان صادرات به سایر کشورها فراهم خواهد شد.»

از ابتدای این هفته مرکز بهداشت در تهران، شیراز، اهواز و شمار دیگری از شهرها اعلام کردند که به دلیل موجود نبودن واکسن کرونا، واکسیناسیون را متوقف کرده‌اند.

علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه بهشتی، بدقولی شرکت‌های چینی و روسی را دلیل نبود واکسن ذکر کرده بود.

روز پنجشنبه اعلام شد که ۱۰۰ هزار دوز واکسن کرونای روسی به ایران ارسال و تعداد واکسن‌های ارسال شده در ۹ مرحله به یک میلیون دوز رسیده است.

قانعی همچنین گفت که می‌توان به جای دوز دوم واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک، واکسن‌ مشترک انستیتو پاستور و کوبا را تزریق کرد.

پیش از این نیز مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، گفته بود که به جای دوز دوم واکسن چینی سینوفارم می‌توان واکسن ایرانی برکت را تزریق کرد.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، نیز گفته بود که فناوری ساخت واکسن‌های چینی و هندی با واکسن ایرانی برکت یکسان است.

با این حال حامد حسینی، مدیر کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت که از نظر برخی متخصصان، با وجود اینکه پلت‌فرم این دو واکسن مشابه است، اما بهتر است این کار انجام نشود.

او همچنین گفت که فاز سه مطالعه واکسن برکت در تهران و کرج پایان یافته و در اصفهان، شیراز، بوشهر و مشهد آغاز شده است.

قانعی نیز وعده داد که تا انتهای تیر ماه ۱۱میلیون دوز، تا مرداد ماه ۲۱میلیون دوز و در انتهای آبان و آذر۳۰ میلیون دوز واکسن ایرانی تولید خواهد شد.

پیش از این اعلام شده بود که ۹ شرکت ایرانی در حال ساخت واکسن هستند.

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More