رییس کمیته سلامت شورای شهر: بنابر آمار‌ بهشت‌زهرا ۳۱ هزار نفر در تهران بر اثر کرونا جان‌باخته‌اند | ایران اینترنشنال

رییس کمیته سلامت شورای شهر: بنابر آمار‌ بهشت‌زهرا ۳۱ هزار نفر در تهران بر اثر کرونا جان‌باخته‌اند

ناهید خداکرمی، رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت که بنابر آمار‌ بهشت‌زهرا تاکنون نزدیک ۳۱ هزار نفر در تهران بر اثر کرونا جان‌باخته‌اند.

به گفته رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران آمار رسمی بهشت‌زهرا نشان می‌دهد که تاکنون ۳۰ هزار و ۶۸۰ نفر از جان‌باختگان کرونا در پایتخت به این آرامستان انتقال یافته‌اند که از این تعداد ۲۱ هزار و ۶۹۶ نفر در بهشت‌زهرا و پیکر هشت هزار و ۹۸۴ نفر نیز به درخواست بستگان‌شان برای خاکسپاری به شهرهای زادگاه‌شان منتقل شده است.

خداکرمی افزود که از ۳۰ هزار و ۶۸۰ جان‌باخته کرونا که اسامی آنها در بهشت زهرا ثبت شده است  ۱۸ هزار و ۵۱۲ نفر مرد و ۱۲ هزار و ۱۶۸ نفر زن بوده‌اند.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران تاکید کرد که وضعیت کرونا در تهران همچنان شکننده است و افزود که البته در تمام ایران هم همین وضعیت است اما باید هوشیاری خود را حفظ کنیم.

خداکرمی با اشاره به اینکه از ابتدای هفته اخیر باردیگر تعداد بستری‌های روزانه در تهران افزایش محسوسی پیدا کرده است، گفت: در حال حاضر آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در پایتخت به زیر ۱۰۰ نفر در روز رسیده است اما دال بر این نیست کسانی که در حال حاضر مبتلا شده‌اند وضعیت‌شان بحرانی نشود و در این همه‌گیری کسانی که مبتلا می‌شوند شاید دو هفته بعد بدحال شوند.

به گفته رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران در آخرین آماری که به دست این کمیته رسیده است متعلق به روز شنبه اول خرداد است که تعداد متوفیان در پایتخت به ۷۲ نفر رسیده که  شامل ۴۰ مرد و ۳۲ زن بوده است.

آمار مورد اشاره رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، مستند به آمار رسمی ثبت شده در بهشت زهرای تهران است با این حال به گفته علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت شامل همه جان‌باختگان کرونا در تهران نمی‌شود.

در میان متوفیانی که به بهشت‌زهرا منتقل می‌شوند تنها کسانی که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در گواهی فوت آنها علت درگذشت را ابتلا به کرونا ذکر می‌کنند، به عنوان جان‌باختگان کرونا ثبت می‌شود.

مرگ  بیش از  ۱۷ هزار نفر در موج چهارم کرونا

موج چهارم کرونا از سوم فروردین  ماه اوج گرفت. در این روز شمار جان‌باختگان کرونا از سوی وزارت بهداشت ۷۶ اعلام شد اما با روندی پرشتاب در ششم اردیبهشت ماه شمار جان‌باختگانه روزانه کرونا بنابر آمارهای رسمی به ۴۹۶  رسید و از آن پس تاکنون به جز چند روز، شمار جان‌باختگان کرونا دست‌کم ۲۰۰  نفر در روز بوده است.

در مجموع بنابر آمارهای رسمی و اعلام شده وزارت بهداشت در موج چهارم کرونا دست‌کم ۱۷ هزار و ۱۰۲ نفر از سوم فروردین ماه تا روز چهارشنبه چهار خرداد، طی دو ماه، جان‌باختند.

این درحالی است ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، نیز پیشتر در مهر ماه گذشته طی سخنانی در یک برنامه تاکید کرد که تعداد جان‌باختگان کرونایی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند باید دست‌کم دو برابر محاسبه شود.

او به صراحت گفت که بسیاری از بیماران در بیمارستان به عنوان بیمار کرونا بستری می‌شوند و ما هم می‌دانیم که بیمار کرونا هستند اما چون تست‌شان منفی می‌شود ما آنها را بنابر پروتکل سازمان بهداشت جهانی جزو «مرگ کرونایی» محاسبه نمی‌کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت، سه روز قبل، سوم خرداد، نیز گفت که آمار جان‌باختگان کرونا در هیچ جای دنیا دقیق نیست و افزود که بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت تمام مرگ‌هایی ناشی از کرونا که در جهان ثبت شده در مقیاس واقعی حدود سه برابر است.

مرگ بیش از ۱۷ هزار نفر در موج چهارم کرونا درحالی رخ داد که بسیاری از کارشناسان و نهادهای پزشکی و حتی مقام‌های وزارت بهداشت اقدام  حسن روحانی و ستاد ملی مقابله با کرونا در رفع محدودیت‌های تردد در جریان تعطیلات نوروزی را عامل اصلی اوج گیری موج چهارم کرونا عنوان کرده بودند.

تازه چه خبر؟
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان وزیر دفاع اسرائیل، گفت: «هر گونه اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخی قاطع...More
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، هشدار داد اگر ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور جدید ایران، راه خصومت را انتخاب کند،‌ کشورش هزینه آن را به تهران تحمیل می‌...More