رییس کل بانک مرکزی: مدیریت ما نبود تورم به ۱۲۰ درصد و قیمت دلار به ۵۰ هزار تومان می‌رسید | ایران اینترنشنال

رییس کل بانک مرکزی: مدیریت ما نبود تورم به ۱۲۰ درصد و قیمت دلار به ۵۰ هزار تومان می‌رسید

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، با دفاع از عملکرد خود و همچنین عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی، گفت که هدف ما جلوگیری از ابرتورم بالای ۱۲۰ درصد بود که خوشبختانه محقق شد و قیمت دلار هم پیش‌بینی می‌شد تا ۴۰ و ۵۰ هزار تومان هم بالا برود ولی ما جلوی آن را گرفتیم.

رییس کل بانک مرکزی شامگاه سه‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه «می‌دانم فشار روی مردم زیاد است و طبقات پایین خیلی سختی می‌کشند»، گفت: «اما هدف ما جلوگیری از ابرتورم بالای ۱۲۰ درصد بود که خوشبختانه محقق شد.»

همتی با دفاع از عملکرد خود در مقام رییس کل بانک مرکزی و عملکرد دولت حسن روحانی در بخش اقتصاد، گفت: «اگر ما جلوی بسیاری از زیاده‌خواهی‌ها و پولپاشی‌ها را نمی‌گرفتیم تورم بسیار شدیدی را لمس می‌کردیم، به طوری که دلار بالای ۴۰  تا ۵۰ هزار تومان و تورم فراتر از ۱۲۰ تا ۱۵۰ درصد پیش می‌رفت.»

او اضافه کرد که در سال ۹۷ که قیمت دلار تا ۱۹ هزار تومان هم رسیده بود، خیلی‌ها به ما می‌گفتند حرص نخور نمی‌توانی جلوی بازار را بگیری و پیش‌بینی دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی را در همان سال مطرح می‌کردند ولی ما جلوی آن را گرفتیم و در یک بازه طولانی دلار را نزدیک ۱۱ هزار تومان متوقف کردیم.

این درحالی است که در آغاز به کار عبدالناصر همتی در مرداد ماه سال۹۷  قیمت دلار در کانال ۱۱ هزار تومان بود و در این دوره به گفته خود همتی تا ۳۲ هزار تومان نیز رسید و در حال حاضر نیز در کانال ۲۲ هزار تومان قرار دارد.

همچنین مرکز آمار ایران نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه ١٣٩٧ ، ماه آغاز ریاست همتی بر بانک مرکزی را ۹/۷ درصد اعلام کرده بود که این نرخ در دوازده ماه منتهی به آذر ماه ١٣٩٩ ۳۰/۵ درصد شده است. در مرداد ماه سال ۹۷ تورم نقطه به نقطه نیز ۲۲/۴ درصد اعلام شده بود که در آبان ماه سال‌جاری ۴۶/۵ و در آذر ماه ۹۹ نیز  ۴۴/۸  درصد اعلام شده است.

رییس کل بانک در بخشی از سخنان تلویزیونی شامگاه سه‌شنبه سی‌ام دی ماه خود از تایید سخنان حسن روحانی درباره کاهش قیمت دلار امتناع کرد و گفت که من نمی‌توانم برای دلار قیمت مشخص اعلام کنم و رییس جمهور هم گفته است که اگر همه پول‌های بلوکه شده ما آزاد شود، قیمت دلار کاهش خواهد یافت.

او البته تاکید کرد که من «دوسه ماه پیش که دلار بالای ۳۲ هزار تومان شد به مردم گفتم دلار نخرید چون به نفع منافع ملی نیست و کسانی که گوش نکردند الان ده تا یازده هزار تومان ضرر کرده‌اند.

همتی درباره توقیف کشتی کره‌ای و آزادی منابع ارزی بلوکه شده ایران در این کشور، تاکید کرد که اراده سیاسی در کره برای این کار وجود ندارد و مشکل اصلی کره‌جنوبی این است که حتما باید برای تبدیل پول به سراغ بانک‌های آمریکایی بروند.

رییس کل بانک مرکزی درباره نتیجه مذاکرات با عراق برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده در این کشور نیز گفت که در عراق و دیگر کشورها اراده‌ای برای آزادسازی پول‌های ایران ندارد، ضمن اینکه درآمدهای نفتی عراق بعد از حمله آمریکا به نحوی طراحی شد که اول باید برود واشنگتن سهم کویت را از آن کم کنند و بقیه را به حساب بانک مرکزی عراق واریز می‌شود.

او گفت که ما به صورت سنتی برای کالاهای اساسی از منابع ارزی استفاده می‌کنیم اما در مورد کره‌جنوبی و عراق، وقتی تحریم شدیم دیگر نتوانستیم کالا و تجهیزات و همه آنها متوقف شد درحالی که ما از همه ابزارها جلو رفتیم ولی کاملا بسته بودند.

رییس کل بانک مرکزی هفته گذشته گفته بود میانگین درآمد نفتی در گذشته هر سال حداقل ۴۰ میلیارد دلار بود اما درآمد نفتی ایران طی دو سال اخیر در مجموع ۲۰ میلیارد دلار بوده است.

همتی شامگاه سه‌شنبه در مصاحبه تلویزیونی خود بار دیگر تاکید کرد که «ظرف دو سال گذشته رقم درآمدهای ارزی ناشی از نفت بسیار کاهش یافت و در دو سال در مجموع کمتر از ۲۰ میلیارد شد همین هم در دست عراق و کشورهای دیگر است که نتوانستیم وصول کنیم.

تازه چه خبر؟
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای...More
عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است. عراقچی روز دوشنبه ۱۱...More
دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد. سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌...More
در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال...More
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More