رییس پدافند غیر عامل: حوادث نیروگاه ها امنیتی نیست اما نطنز مجزا است | ایران اینترنشنال

رییس پدافند غیر عامل: حوادث نیروگاه ها امنیتی نیست اما نطنز مجزا است

رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران اعلام کرد که دلیل آتش‌سوزی در نیروگاه‌ها و جنگل‌های ایران «امنیتی نیست» است اما حادثه نطنز «مجزا از دیگر حوادث است».

از ابتدای خرداد ماه در چهار نیروگاه و تاسیسات برق، شش مرکز بزرگ صنعتی و سه پارک در تهران آتش‌سوزی رخ داده است.

با این حال غلامرضا جلالی گفت: «ریشه هیچ کدام از این حوادث امنیتی نبوده است؛ متاسفانه برخی از رسانه‌ها این شبهات را به وجود آوردند و به اشتباه ذهن مردم را درگیر کردند».

رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران تاکید کرد که اکثر این آتش سوزی به دلیل «عدم رعایت ملاحظات ایمنی» رخ داده و «حمله سایبری اتفاق نیفتاده است».

 نیروگاه حرارتی اسلام‌آباد اصفهان، نیروگاه زرگان (مدحج) اهواز، نیروگاه حرارتی تبریز و پست اصلی برق در خیابان امیرکبیر شیراز، چهار نیروگاه و تاسیسات برق هستند که در دو ماه گذشته دچار حادثه شده‌اند.

در این مدت همچنین در مجتمع آلومینیوم لامرد در استان فارس، یک کارخانه شناور سازی در بوشهر، پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی کارون و پتروشیمی تندگویان انفجار، آتش‌سوزی و نشت گاز رخ داده است.

روز ۱۵ خرداد در بندر رجایی یک حادثه آتش‌سوزی رخ داد. رسانه‌های اسراییل این آتش‌سوزی را اقدامی در تلافی تلاش ایران برای اقدامات خرابکارانه در تاسیسات آب اسراییل دانستند.

روزهای ۱۱، ۱۲و ۱۳خرداد بوستان ولایت، پارک جنگلی چیتگر و منطقه جنگلی افرا (جنوب تهران) آتش گرفتند و نیروی انتظامی از بازداشت چند نفر به اتهام نقش داشتن در این آتش سوزی‌ها خبر داده است.

حادثه نطنز مجزا استرییس سازمان پدافند غیرعامل همچنین گفت که حادثه نطنز «مجزا از دیگر حوادث است».

او اعلام کرد که  سازمان پدافند غیرعامل گزارش بررسی‌های خود را به شورای عالی امنیت ملی ارائه کرده است.

جلالی توضیحی درباره جزئیات این گزارش نداد.

رسانه‌های ایران حادثه انفجار در تاسیسات اتمی نطنز را به اسرائیل نسبت داده‌اند. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز اعلام کرده که دلیل این حادثه مشخص شده اما به دلیل «ملاحظات امنیتی» اعلام نمی‌شود.

دلیل انفجار در تاسیسات خجیر در شرق تهران نیز از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی و صدا و سیما «انفجار تانکر گاز» عنوان شد.

با این حال، آسوشیتدپرس بر اساس تصاویر ماهواره‌ای و به نقل از کارشناسان نوشت به نظر می‌رسد این انفجار مربوط به تاسیسات «گروه صنعتی شهید باکری» بوده است که سوخت جامد موشک تولید می‌کند.

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More