رییس شورای شهر: فوتی‌های کرونا و آلودگی هوا در تهران تا ۲۰۰ نفر در روز رسیده است | ایران اینترنشنال

رییس شورای شهر: فوتی‌های کرونا و آلودگی هوا در تهران تا ۲۰۰ نفر در روز رسیده است

در حالی که رییس شورای شهر تهران از رسیدن آمار روزانه مرگ و میر کرونا و آلودگی هوا در پایتخت به ۲۰۰ نفر خبر می‌دهد،‌ دبیرکل خانه پرستار ایران می‌گوید پرستاران دیگر «تاب و توان» ادامه فعالیت ندارند.

محسن هاشمی رفسنجانی،‌ رییس شورای شهر تهران، روز یکشنبه ۱۸ آبان‌ماه ضمن اشاره به رسیدن آمار فوتی‌های ناشی از کرونا و آلودگی هوا در پایتخت کشور به روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر، از رییس‌جمهور خواست دستور تخصیص دست‌کم یک میلیارد دلار برای حل بحران سیستم حمل و نقل را به صورت فوری صادر کند.

او گفت: «این میزان تلفات در هیچ شهری در جهان وجود ندارد و اگر اقدامی نشود این عدد می‌تواند بالاتر هم برود.»

طی روزهای گذشته،‌ گزارش‌ها حاکی از ادامه و تشدید میزان آلودگی هوا در تهران و شهرهای بزرگ کشور بوده است. 

حسین شهیدزاده، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، «حمل و نقل» و عدم وزش باد را دلایل تشدید آلودگی عنوان می‌کند. شهیدزاده همچنین از حساس شدن تهرانی‌ها به آلودگی هوا خبر داده است.

پیشتر رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت اعلام کرده بود مواجهه طولانی‌مدت با ذرات معلق و گازهای آلاینده موجب افزایش بار ویروس و اختلال سیستم دفاعی در بیماران کرونا می‌شود.

رییس شورای شهر تهران در ادامه اظهاراتش بار دیگر بر ضرورت تعطیلی دو هفته‌ای تهران تاکید کرد و مسئولان را به دلیل «عدم وجود جسارت و اراده» در تصمیم‌گیری برای شکستن زنجیره ابتلا مورد انتقاد قرار داد.

این در حالی است که سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا شامگاه شنبه در یک برنامه تلویزیونی مطرح شدن پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای تهران در این ستاد و مخالفت حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری، با آن را تکذیب کرد.

 

پرستاران دیگر تاب و توان ندارند

محمد شریفی مقدم،‌ دبیرکل خانه پرستار کشور،‌ ضمن اشاره به ابتلای ۳۵ هزار نفر از پرستاران کشور به کرونا گفت آن‌ها دیگر «تاب و توان» برای فعالیت ندارند.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا به مشکلات روحی و روانی پرستاران اشاره کرد و عدم استخدام پرستار از سوی دولت در سال‌های گذشته را مورد انتقاد قرار داد.

به گفته این مقام صنفی،‌ اندک بودن تعداد پرستاران موجب خسارت بیشتر مردم و افزایش تعداد مرگ و میر می‌شود.

شریفی مقدم همچنین به تعویق پرداخت حقوق پرستاران اشاره کرد و گفت: «فیش‌های حقوقی پرستاران به کرات منتشر شده که وضعیت کارانه آن‌ها در حد ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بود.»

دبیرکل خانه پرستار تایید کرد که در شرایط فعلی میزان مهاجرت پرستاران از کشور سه برابر افزایش یافته و آن‌ها به کشورهای در حال توسعه اروپا و همچنین کانادا مهاجرت می‌کنند.

 

تعلل در افزایش میزان آزمایش‌های کرونا

خبرگزاری مهر در گزارشی ضمن اشاره به روند رو به افزایش میزان مرگ و میر کرونا در کشور نوشته هنوز از افزایش تست‌های تشخیصی خبری نیست.

در این زمینه ایرج حریرچی،‌ معاون کل وزارت بهداشت،‌ گفته در حال حاضر روزانه ۳۰ هزار تست انجام می‌شود و ابراز امیدواری کرده «در چند روز آینده» تست روزانه به ۱۰۰ هزار مورد برسد.

عدم افزایش تست‌ها در حالی است که بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، تاکنون به صورت کلی پنج میلیون و ۱۸۵ هزار و ۳۶۱ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در کشور انجام شده است.

آمار رسمی مجموع بیماران کرونا در کشور تا روز شنبه ۶۷۳ هزار و ۲۵۰ نفر گزارش شده است.

تازه چه خبر؟
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف...More
حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد. مهران فرجی، مسئول...More