رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران: شمار بسیاری از مبتلایان از قرنطینه خارج می‌شوند | ایران اینترنشنال

رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران: شمار بسیاری از مبتلایان از قرنطینه خارج می‌شوند

هم‌زمان با جانباختن ۴۶۹ نفر دیگر در ایران، یک مقام بهداشتی اعلام کرد که «شمار بسیاری» از مبتلایان به کرونا قرنطینه را رعایت نمی‌کنند و محدودیت‌ها هنوز تاثیری در کاهش جان‌باختگان نداشته است.

علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفت که شمار زیادی از مبتلایان به کرونا به مناطق مرکزی و دیگر نقاط شهر تهران سفر کرده‌اند.

به گفته زالی، روز سه‌شنبه  ۱۵۱ نفر از مبتلایانی که تستشان مثبت شده بود به فرودگاه مراجعه کرده و قصد سفر داشتند که بازگردانده شدند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز روز سه‌شنبه گفته بود «بیش از ۲۰ درصد از مبتلایان» محدودیت‌ها را رعایت نکرده و در قرنطینه نماندند. 

به گفته ربیعی، ظرف «چند روز گذشته»، حدود هزار و ۶۰۰ مورد ممنوعیت سفر اعمال شده است.

دولت از هفته پیش اعلام کرد که همه مسافران هواپیما و قطار بین شهری با بانک اطلاعاتی مبتلایان به کرونا تطبیق داده می‌شوند و از جابه‌جایی مبتلایان جلوگیری می‌شود. 

 برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی این طرح را به اشتراک گذاشتن غیرقانونی اطلاعات افراد توسط دولت دانسته‌اند. در مقابل، برخی از کاربران این انتقاد را مطرح کرده‌اند که چرا این طرح‌ها از ابتدای شیوع کرونا در ایران اجرا نشده است.

دولت ایران همچنین از روز شنبه محدودیت‌های سراسری در کشور اعلام کرده است.

با این حال رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت که تعطیلی و محدودیت‌ها هنوز تغییر «خیلی شگرفی» در میزان مبتلایان و جان‌باختگان ایجاد نکرده و روز سه‌شنبه ۹۲ نفر در شهر تهران جان باختند.

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد که با جان‌باختن ۴۶۹ بیمار دیگر شمار جان‌باختگان به ۴۶ هزار و ۲۰۷ نفر رسید.

سیما سادات لاری گفت که ۱۳ هزار و ۸۴۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند و تعداد مبتلایان به ۸۹۴ هزار و ۳۸۵ نفر رسید.

 آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در هفتم آبان‌ماه به ۴۱۵ نفر رسید که بیشترین تعداد از زمان شیوع این بیماری در ایران بود.

تعداد جان‌باختگان در روزهای بعد نیز در حدود ۴۰۰ نفر و بیشتر باقی مانده است. 

روز هشتم آبان شمار مبتلایان جدید به کرونا به هشت هزار و ۲۹۳ نفر رسید و در روزهای بعد هم تعداد مبتلایان هشت هزار نفر و بیشتر بود. 

آماری که وزارت بهداشت اعلام می‌کند مربوط به مبتلایان «قطعی» کرونا است. پیش از این ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، اعلام کرده بود که آمار واقعی جان‌باختگان کرونا بین ۱/۵ تا ۲/۲ برابر آمار رسمی وزارت بهداشت است.

مسعود مردانی، عضو ستاد مقابله با کرونا، نیز گفته است آمار واقعی جان‌باختگان ۲/۵ برابر آمار دولتی است.

تازه چه خبر؟
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More