رییس جمهوری فرانسه: تهران مسئولانه رفتار کند، شرایط را وخیم‌تر نکند | ایران اینترنشنال

رییس جمهوری فرانسه: تهران مسئولانه رفتار کند، شرایط را وخیم‌تر نکند

 

همزمان با ابراز تمایل مجدد آمریکا برای بازگشت به برجام،‌ امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه،‌ از ایران خواست مسئولانه رفتار کند و شرایط را بدتر نکند. 

مکرون روز پنجشنبه ۲۸ اسفندماه در دیدار با همتای اسرائیلی خود رئون ریولین گفت:‌ «ایران باید از وخیم‌تر کردن شرایط جدی هسته‌ای، با انباشت نقض توافق وین دست بردارد.»

او افزود تهران باید «حرکات مورد انتظار» را انجام دهد و به صورت «مسئولانه» رفتار کند.

مکرون تاکید کرد که انتظار بازگشت به توافق هسته‌ای را دارد،‌ اما خواهان کنترل فعالیت‌های موشک بالستیک ایران در منطقه هم است.

رییس‌جمهوری فرانسه در همین زمینه اشاره کرد که پاریس به تلاش برای احیای یک روند قابل اتکا برای پایان دادن به این بحران ادامه خواهد داد.

انتقاد فرانسه از رفتارهای اخیر تهران در زمینه برجام در حالی است که اخیرا وزیر خارجه این کشور نیز گفت تحولات داخلی ایران مانع اصلی احیای مذاکرات است.

همزمان با این موضع‌گیری فرانسه، رابرت مالی،‌ نماینده ویژه آمریکا در امور ایران،‌ طی گفت‌وگویی با شبکه صدای آمریکا دوباره بر تمایل کشورش برای مذاکره با ایران درباره بازگشت به برجام در صورتی که تهران نیز چنین اقدامی انجام دهد، تاکید کرد.

مالی اشاره کرد که تحرکات اخیر ایران و نیروهای متحدش در حمله به نیروهای آمریکا در عراق کمکی به ابتکار عمل دیپلماتیک واشینگتن برای حرکت سریع‌تر در زمینه هسته‌ای نمی‌کند. 

او گفت: «اگر این‌ها تاکتیک‌هایی با هدف تسریع در کار باشد،‌ فهم اینکه چه‌طور کمک خواهد کرد سخت است.»

تهران با افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم و نصب تجهیزات پیشرفته‌تر در سایت‌های هسته‌ای خواستار لغو تحریم‌های آمریکا برای بازگشت به تعهدات برجام شده است. اما آمریکا می‌گوید تحریم‌ها را تا زمان بازگشت کامل تهران به برجام لغو نمی‌کند.

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More