ریيس اتاق مشترک ایران و چین: صادرات قفل شده است | ایران اینترنشنال

ریيس اتاق مشترک ایران و چین: صادرات قفل شده است

اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق مشترک ایران و چین گفت صادرات کشورش قفل شده است.

او با هشدار در مورد پیش رو داشتن «بهاری سخت»، گفت: «در صورت اصلاح‌ نشدن روند کاهش صادرات، دیگر صادراتی نداریم. الان سه ماه است که من هیچ صادراتی نداشته‌ام.»

عسگراولادی با انتقاد از سیاست‌های بانک مرکزی افزود:‌ «بانک مرکزی می‌گوید صادرکننده باید ارز خود را بیاورد در سامانه نیما. نیما دفتر دستکی است که خودشان راه‌ انداخته‌اند و چند صراف را دور هم جمع کرده‌اند. خریدار خارجی می‌گوید بانک معتبر معرفی کن تا پول را بدهم. نیما را نمی‌شناسد.»

ریيس اتاق مشترک ایران و چین تخصیص ارز ۳۲۰۰ تومانی برای واردات برخی کالاها را «حماقت» خواند و گفت برخی تجار ایرانی به دلیل مشکل تامین ارز برای سفرهایشان، حتی در نمایشگاه‌های خارجی نمی‌توانند حضور پیدا کنند.

روابط عمومی بانک مرکزی ایران در واکنش به اظهارات عسگراولادی با انتشار بیانیه‌ای او را متهم کرد که هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود در چرخه اقتصادی کشور ارایه نکرده است. در این اطلاعیه آمده بود که دو شرکت صادراتی عسگراولادی «تا پایان آبان ماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۶ و نیم میلیون یورو صادرات داشته» ولی  «ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصادی نکرده است ».

بر اساس گزارش‌های رسمی که مربوط به ماه آذر سال جاری، صادرات ایران در آذر ۱۳۹۷ نسبت به آبان‌ماه ۵۶ درصد کاهش داشته است. این میزان کاهش در بخش صنعت به ۸۵ درصد رسیده است.

روند کاهش صادرات ایران به کشورهای همسایه مثل عراق که ایران جایگاه خوبی در بازار آن داشت هم سرایت کرده است. بیستم بهمن‌ماه، حمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به اینکه صادرات این کشور در دی‌ماه کاهش یافته، از «پیمان‌سپاری ارزی و مشکلات آن برای صادرکنندگان» به عنوان یکی از دلایل کاهش صادرات نام برد.

با وجود این انتقادات، روز دوشنبه روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «صادرکنندگان غیرنفتی بخش خصوصی فروش ارز ناشی از صادرات خود را در سامانه نیما افزایش داده‌اند».

بر اساس این اطلاعیه، علاوه بر تامین ۱۰میلیارد دلار از سوی بانک مرکزی،‌ شرکت ملی گاز و شرکت‌های پتروشیمی و فولاد، صادرکنندگان غیرنفتی هم در طول شش ماه گذشته بیش از یک میلیارد یورو به سامانه نیما واریز کرده‌اند.

انتشار این اطلاعیه نشان می‌دهد از نظر بانک مرکزی انتقادها به سیاست‌های کنونی سامانه نیما و لزوم بازگرداندن ارز صادراتی به این سامانه، وارد نیست.

تازه چه خبر؟
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More
در حالی که دولت ایران تصمیم دارد به زودی مدارس را در این کشور بازگشایی کند، محمد طالب‌پور، رییس بیمارستان سینا،‌ می‌گوید بازگشایی مدارس در ابتدای سال...More
در پی رد درخواست یک گردشگر اویغور برای خرید یک بسته تفریحی هتلی در نزدیکی مرکز دیزنی لند شانگهای از سوی یک آژانس مسافرتی چین، دیزنی لند شانگهای اعلام...More
فاطمه رضوان‌مدنی، معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد اطلس خودکشی شامل آمار، علل، نرخ، سن، جنسیت و سایر اطلاعات در کشور...More
محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، با تاکید بر دفاعش از «همه» سیاست‌های جمهوری اسلامی در خارج کشور گفت نمی‌تواند آن‌چه را که در خارج کشور می‌بیند...More