ریاض: در صورت بازگشت آمریکا به برجام، باید با کشورهای عربی خلیج فارس مشورت شود | ایران اینترنشنال

ریاض: در صورت بازگشت آمریکا به برجام، باید با کشورهای عربی خلیج فارس مشورت شود

 

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، اعلام کرد در صورت بازگشت دولت آینده آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باید در این زمینه کاملا مورد مشورت قرار گیرند.

بن فرحان روز شنبه ۱۵ آذر در حاشیه برگزاری کنفرانس امنیتی منامه در بحرین، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «آنچه ما پیش از هر چیز انتظار داریم، این است که کاملا مورد مشورت قرار گیریم، هم ما و هم دیگر کشورهای دوست منطقه باید کاملا در زمینه آنچه درباره مذاکره با ایران روی می‌دهد، در جریان باشیم.»

توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت‌ جهانی در سال ۲۰۱۵ به امضای طرف‌ها رسید اما سه سال بعد، دونالد ترامپ برجام را «بدترین توافق تاریخ» خواند و خروج آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

وزیر خارجه سعودی همچنین تاکید کرد: «تنها راه رسیدن به یک توافق پایدار [با ایران]، انجام چنین مشورتی است.»

او ادامه داد: «فکر می‌کنم به دلیل پیامدهای برجام دریافتیم که مشارکت ندادن کشورهای منطقه، منجر به تجمیع بی‌اعتمادی و غفلت درباره مسائلی می‌شود که واقعا نگران‌کننده هستند و تاثیر واقعی بر امنیت منطقه دارند.»

بن فرحان در پاسخ به این‌که آیا تیم جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، تاکنون تماس‌هایی را برای شکل دادن به توافق مجدد با ایران داشته‌اند یا نه، گفت هنوز تماسی در این زمینه صورت نگرفته، اما «ما آماده‌ایم به محض آغاز فعالیت دولت بایدن در این زمینه با او همکاری کنیم».

او اضافه کرد: «ما متقاعد شده‌ایم که دولت جدید بایدن و همچنین دیگر شرکای ما از جمله اروپایی‌ها کاملا ضرورت مشارکت همه طرف‌های منطقه در یک راه‌حل را دریافته‌اند.»

پیشتر نیز، پس از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، وزیر خارجه سعودی خواستار توافقی فراگیرتر با ایران شده بود.

اظهارات جدید این مقام دولت ریاض یک روز پس از اظهارات همتای آلمانی اوست که تاکید کرد: «بازگشت به توافق هسته‌ای برجام دیگر کافی نیست.»

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز جمعه در گفت‌وگو با هفته‌نامه اشپیگل اعلام کرد: «باید به نوعی از توافق فراهسته‌ای دست یابیم که در راستای منافع ما نیز باشد.»

او ادامه داد: «ما از ایران انتظارات شفاف داریم: نه‌تنها هیچ سلاح هسته‌ای نداشته باشد، بلکه هیچ برنامه موشک‌های بالیستیک که سراسر منطقه را تهدید کند.»

در همین حال، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا تاکید کرده که مذاکرات احتمالی با ایران «دشوار» خواهد بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اما گفته است که این کشور در خصوص توافقی که قبلا درباره آن مذاکره کرده، دوباره مذاکره نخواهد کرد.

تازه چه خبر؟
امارات متحده عربی شرط سنی دریافت واکسن کرونا را دو سال کاهش داد و اعلام کرد برای تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال این کشور واکسن تهیه شده است. امارات...More
رییس جدید دفتر جو بایدن اعلام کرد رییس جمهور منتخب آمریکا در اولین ساعات پس از ادای سوگند و آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش، چند فرمان جنجالی دونالد ترامپ...More
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به اظهارات اخیر ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه درباره ایران، او را به حمایت از کسانی که...More
محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان، از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های پارک ملی گلستان خبر داد. به گزارش ایسنا، کنعانی روز یکشنبه ۲۸ دی ‌ماه به...More
الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه، پس از درمان مسمومیت با یک سم اعصاب، روز یکشنبه از آلمان به کشورش بازگردد. ناوالنی روز چهارشنبه...More