رویترز: یک شرکت چینی نقش اصلی را در فروش نفت ایران و ونزوئلا برعهده دارد | ایران اینترنشنال

رویترز: یک شرکت چینی نقش اصلی را در فروش نفت ایران و ونزوئلا برعهده دارد

 

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مختلف گزارش داده است پس از آنکه آمریکا نفت ایران و ونزوئلا را تحریم کرد، یک شرکت چینی نقش اصلی را در فروش نفت این دو کشور بر عهده دارد.

رویترز به نقل از منابع متعدد روز پنجشنبه گزارش داد که نقش اصلی در فروش نفت تحریم‌شده ایران و ونزوئلا بر عهده شرکت چینی «کنکورد پترولیم»، موسوم به شرکت سی‌سی‌پی‌سی است.

دولت دونالد ترامپ این شرکت چینی را در سال ۲۰۱۹ به فهرست تحریم‌‌های مرتبط با ایران اضافه کرد. با این حال به نوشته رویترز، پیش از این نقش اصلی و کانونی این شرکت در کمک به فروش نفت ایران و به ویژه نفت ونزوئلا شناخته نبود.

رویترز با استناد به هفت منبع مختلف در ایران، چین، ونزوئلا و نهادهای مختلف بین‌المللی گزارش داده است که نقش این شرکت چینی در فروش نفت ونزوئلا در سال جاری میلادی آغاز شد و این شرکت از پالایشگاه‌های کوچک در چین به عنوان واسطه استفاده می‌کند.

بنابر همین گزارش، این شرکت چینی در هنگ‌کنگ ثبت شده و به سرعت به شریک ونزوئلا تبدیل شده است و تنها در دو ماه آوریل و مه عهده‌دار فروش بیش از ۲۰ درصد از صادرات نفت ونزوئلا، معادل ۴۴۵ میلیون دلار، بوده.

مشتریان نفتی در کشورهای مختلف جهان، از جمله در چین، به دلیل تحریم‌های آمریکا حاضر به خرید نفت ایران و ونزوئلا نیستند و تهران و کاراکاس اقدام به روش‌های مختلفی برای دور زدن تحریم‌ها کرده و به فروش نفت در دریا متوسل شده‌اند.

به نوشته رویترز، شرکت سی‌سی‌پی‌سی برای انتقال نفت ایران و ونزوئلا به چین دست‌کم ۱۴ نفتکش در اختیار دارد که ظرفیت مجموع آنها بالغ بر ۲۸ میلیون بشکه نفت می‌شود و با احتساب یک نفتکش مرتبط دیگر، این ظرفیت به حدود ۳۰ میلیون بشکه می‌رسد.

به نوشته رویترز، مسئولان این شرکت چینی به ایمیل این خبرگزاری پاسخی نداده‌اند و یکی از کارمندان این شرکت نیز در تماس تلفنی رویترز گفت از چنین موضوعی بی‌اطلاع است.

مقام‌های ایران و ونزوئلا نیز حاضر به ارائه توضیحی به رویترز نشده‌اند.

در حالی که مذاکره‌کنندگان آمریکایی با همکاری شرکای بین‌المللی خود در تلاش برای احیای برجام‌اند، روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، واشینگتن تحریم‌های جدیدی را علیه فروش نفت ایران به چین اعمال خواهد کرد.

این روزنامه روز دوشنبه ۲۸ تیر به نقل از مقام‌های آمریکایی و منابع آشنا به پرونده مذاکرات نوشت، به دلیل متزلزل شدن این مذاکرات، آمریکا در حال بررسی تشدید تحریم‌ها علیه فروش نفت ایران به منظور ترغیب جمهوری اسلامی به برگشت به توافق و بالا بردن هزینه‌های ترک مذاکرات وین است.

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More