رویترز: نیروهای تحت حمایت ایران یک نفتکش را در سواحل امارات توقیف کرده‌اند | ایران اینترنشنال

رویترز: نیروهای تحت حمایت ایران یک نفتکش را در سواحل امارات توقیف کرده‌اند

به دنبال گزارش‌ها درباره از کنترل خارج شدن چند کشتی تجاری و توقیف یا ربوده شدن دست‌کم کشتی، رویترز به نقل از سه منبع امنیت دریایی گزارش داد که به نظر می‌رسد نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی نفتکش «آسفالت پرینسس» را هنگام عبور از نزدیکی سواحل امارات متحده عربی در منطقه‌ای از دریای عرب که به تنگه هرمز منتهی می‌شود، توقیف کرده‌اند.

این خبر شامگاه سه‌شنبه و ساعاتی پس از آن منتشر شد که خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که دست‌کم چهار کشتی در سواحل امارات متحده عربی هشدار داده‌اند که کنترل هدایتشان را از دست داده‌اند.

این خبرگزاری روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد نوشت که هنوز مشخص نیست در این منطقه چه حادثه‌ای در جریان است و ناوگان پنجم ارتش آمریکا در خاورمیانه و دولت امارات در این زمینه هنوز اظهارنظری نکرده‌اند.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا از گزارش‌های منتشر شده درباره توقیف یا ربوده شدن دست‌کم یک کشتی در نزدیکی سواحل امارات متحده عربی ابراز نگرانی کرد، اما خاطرنشان کرد که هنوز برای اظهارنظر در این مورد خیلی زود است.

پنج روز قبل نیز در جریان یک حمله مرگبار در سواحل عمان به کشتی مرسر استریت که تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی قرار داشت، دست‌کم یک شهروند بریتانیایی و یک از اتباع روانی کشته شدند و وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا گفتند که مطمئن هستند این حمله از سوی ایران انجام شده است.

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، اما شامگاه سه‌شنبه دوازدهم مرداد، ساعاتی پس از انتشار گزارش‌ها درباره توقیف یا ربودن دست‌کم یک کشتی از سوی نیروهای نظامی ایران یا نیروهای تحت حمایت ایران، آن را «جنگ رسانه‌ای» خواند. شکارچی گفت: «جنگ رسانه‌ای کشورهای فرامنطقه‌ای با کمک اسرائیل و کشورهای منطقه، عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی جدید است.»

وبسایت مارین ترافیک نیز  با تایید رخدادی درباره چند کشتی در نزدیکی سواحل امارات متحده عربی، اعلام کرد این کشتی‌ها «تحت فرمان نبوده‌اند». بر اساس این گزارش، یکی از این کشتی‌ها «گلدن بریلیانت» نام دارد.

بر اساس داده‌های وبسایت فلایت رادار۲۴، یک هواپیمای گشت دریایی نیروی هوایی عمان بر فراز مطقه‌ای که کشتی‌ها در حال حرکت بودند، پرواز کرده است.

همزمان داده‌های شرکت «ریفینیتیو» که در زمینه ردیابی کشتی‌ها فعالیت می‌کند، نشان می‌دهد بعدازظهر سه‌شنبه کشتی گلدن بریلیانت با پرچم سنگاپور در نزدیکی بندر فجیره در امارات وضعیت خود را «خارج از کنترل» اعلام کرد.

این وضعیت نشان می‌دهد که کشتی به دلیل شرایط استثنایی قادر به هدایت خود نیست.

گروه عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد حادثه در نزدیکی بندر فجیره در امارات یک «ربایش احتمالی» است.این گروه پیشتر گفته بود یک «حادثه» غیرمرتبط با دزدی دریایی در سواحل بندر فجیره در جریان است.

در اعلامیه هشدار این گروه که بر مبنای منبع ثالث است، به کشتی‌ها توصیه شده بیشترین احتیاط را در محدوده حدود ۶۱ مایلی شرق فجیره در نظر بگیرند.

گروه عملیات تجارت دریایی بریتانیا درباره کشتی یا کشتی‌های درگیر در این حادثه جزییاتی ارائه نکرد.

همزمان کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد به نظر می‌رسد یک کشتی در آب‌های امارات از کنترل خارج شده، اما هنوز مشخص نیست که دلیل امر مشکل تکنیکی است یا حمله خارجی.

وقوع این حادثه پس از حمله به نفتکش مرسر استریت است که طی آن دو نفر از خدمه کشتی کشته شدند. آمریکا، اسرائیل و بریتانیا ایران را مسئول این حمله دانسته‌اند.

جمهوری اسلامی دست داشتن در این حمله را رد و اعلام کرده به هرگونه تهدید علیه امنیت ملی خود واکنش نشان می‌دهد.

اما آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد واکنش به حمله ایران به مرسر استریت به صورت جمعی خواهد بود.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه پس از این اظهارات با اشاره به حمله به مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما همزمان می‌دانیم و می‌توانیم که به تنهایی نیز دست به اقدام بزنیم.»

او بار دیگر ایران را مسئول حمله به این کشتی قلمداد کرد و گفت کشورش فورا پس از حمله ایران، اطلاعات خود را با بریتانیا، آمریکا و دیگر کشورها به اشتراک گذاشته است.

بنت افزود: « ایران می‌داند که تهدید امنیت ما چه بهایی دارد. آنها باید بدانند که نمی‌شود در تهران در آرامش بنشینند و از آنجا در کل خاورمیانه آتش به پا کنند. زمان این موضوع دیگر گذشته است.»

تازه چه خبر؟
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، از ایزوله شدن دو کشتی خارجی در بنادر خوزستان خبر داد. رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌...More
تجمع حمایت از بازداشت‌شدگان هجوم ۶ ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا عصر شنبه میان تدابیر شدید امنیتی در واشینگتن برگزار شد. این راهپیمایی با عنوان «...More
چهار گردشگر که برای نخستین‌بار در تاریخ بدون همراهی هیچ فضانورد حرفه‌ایی، راهی فضا شده بودند، سفر خود را به پایان رساندند. شرکت فضایی اسپیس‌اکس سه...More
شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی روز شنبه ۹ نفر را در خیابان‌های صنعا با شلیک گلوله کشتند. حوثی‌ها این ۹ نفر را به نقش داشتن در حمله سه سال...More
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، با وجود مسدود شدن تلگرام از سوی جمهوری اسلامی هنوز ۴۵ میلیون ایرانی در پیام‌رسان تلگرام حضور دارند، روزانه ۱۵ میلیارد...More