رویترز: ایران تهدید کرده ممکن است به توافق اخیر با آژانس پایان ‌دهد | ایران اینترنشنال

رویترز: ایران تهدید کرده ممکن است به توافق اخیر با آژانس پایان ‌دهد

 

خبرگزاری رویترز اعلام کرد به نامه‌ ایران دست یافته که در آن تهدید کرده اگر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه روز دوشنبه از پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه فعالیت‌های هسته‌ای تهران حمایت کند به توافق اخیرش با آژانس پایان می‌دهد.

رویترز روز جمعه هشتم اسفند در گزارشی نوشت جمهوری اسلامی در این نامه که به کشورهای عضو شورای حکام فرستاده، آورده است: «ایران این اقدام را مخرب می‌داند و آن را به عنوان پایان توافق مشترک روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ میان آژانس و جمهوری اسلامی ایران در نظر می‌گیرد.»

جمهوری اسلامی همچنین نوشته که این اقدام می‌تواند منجر به «پیچیدگی‌های جدید» در رابطه با برجام شود.

رویترز به نقل از چندین دیپلمات‌ اضافه کرد هنوز مشخص نیست شورای حکام آژانس قطعنامه پیشنهادی آمریکا را تصویب می‌کند یا نه.

بر اساس مصوبه مجلس ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از روز پنجم اسفند متوقف شد. با این حال روز سوم اسفند اعلام شد که در پی توافق دولت ایران با آژانس قرار شده دوربین‌های این نهاد در ایران روشن بماند، اما تا سه ماه و روشن شدن موضوع لغو تحریم‌های آمریکا فیلمی در اختیار آژانس قرار نگیرد.

پیشتر پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داد آمریکا در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در حال جلب حمایت کشورهای دیگر برای تصویب یک قطعنامه پیشنهادی برای افزایش فشار بر ایران به دلیل تشدید فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است.

بلومبرگ نوشت دیپلمات‌های آمریکا سندی را توزیع کرده‌اند که نارضایتی و خواسته‌های این کشور خطاب به ایران در زمینه همکاری کامل با بازرسان آژانس را نشان می‌دهد.

قرار است شورای حکام هفته آینده در وین تشکیل جلسه دهد تا به بررسی گزارش بازرسان آژانس درباره افزایش تولید سوخت هسته‌ای و کشف ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام‌نشده ایران بپردازد.

در خردادماه، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه ایران به تصویب رسانده بود که در آن، از این کشور خواست به ممانعت خود در زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت مشکوک هسته‌ای پایان دهد و با این آژانس به طور کامل همکاری کند.

به تازگی نیز وزرای خارجه سه کشور اروپایی امضاکننده برجام؛ بریتانیا، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه مشترکی از «تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و اقدام‌های شفاف تحت توافق برجام» از سوی ایران «عمیقا ابراز تاسف» کردند و آن را تصمیمی «خطرناک» خواندند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود اعلام کرد که ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ایران به ۱۷ کیلو و ۶۰۰ گرم رسیده است و مجموع ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده هم با عبور از  دو هزار و ۹۶۷ کیلوگرم به بیش  از ۱۴ برابر حد مجاز و تعیین شده در برجام افزایش یافته است.

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More