رویترز از احتمال تبادل یک زندانی ایرانی با مایکل وایت خبر داد | ایران اینترنشنال

رویترز از احتمال تبادل یک زندانی ایرانی با مایکل وایت خبر داد

 

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در ایران گزارش داد با آماده شدن آمریکا برای آزادی و بازگرداندن سیروس عسگری،‌ استاد ایرانی متهم به نقض تحریم‌ها،‌ احتمال تبادل او با یک زندانی آمریکایی در ایران وجود دارد.

رویترز روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه به نقل از سخنگوی اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده نوشت که قرار است عسگری پس از دریافت مجوز پزشکی و مشخص شدن نتیجه آزمایش کرونا به ایران بازگردانده شود. این مقام آمریکایی با اشاره به لغو پروازها از ارائه تاریخ مشخص در این زمینه خودداری کرد.

پیشتر ابتلای عسگری ۵۹ ساله به کرونا تایید شده بود. او در سال ۲۰۱۷ میلادی و پس از ورود به آمریکا بازداشت و به اتهام سرقت اسرار تجاری و نقض تحریم‌های آمریکا محاکمه شد. عسگری پس از تبرئه از این اتهام‌ها، به دلیل ابطال روادید در بازداشت اداره مهاجرت آمریکا به سر می‌برد.

رویترز اشاره کرده که ممکن است بازگرداندن او بخشی از یک تبادل زندانی میان تهران و واشنگتن باشد. این خبرگزاری به نقل از منابعی در ایران که نامی از آن‌ها نبرده نوشته تهران آماده است نسبت به تبادل زندانی اقدام کند.

در این گزارش از مایکل وایت، افسر پیشین نیروی دریایی ایالات متحده که از سال ۲۰۱۸ میلادی در بازداشت ایران به سر می‌برد، به عنوان گزینه احتمالی این معاوضه نام برده شده است. 

این زندانی آمریکایی در اسفندماه سال گذشته به دلایل پزشکی و به شرط ماندن در ایران از زندان به مرخصی فرستاده شد.

سال گذشته نیز ایران ژائو وانگ، شهروند آمریكایی را که به اتهام جاسوسی در زندان ایران بود، آزاد کرد؛ آمریکا نیز در مقابل مسعود سلیمانی، استاد ایرانی متهم به نقض تحریم‌ها، را به ایران بازگرداند.

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More