رومانی با اعلام خودکشی قاضی منصوری، پرونده او را بست | ایران اینترنشنال

رومانی با اعلام خودکشی قاضی منصوری، پرونده او را بست

 

دستگاه قضایی رومانی اعلام کرد که غلامرضا منصوری، قاضی پیشین جمهوری اسلامی ایران، با پرتاب خود از طبقه پنجم هتل محل اقامتش، خودکشی کرده است.

دادستانی بخارست، با مختومه اعلام کردن پرونده مرگ منصوری در این هفته، روز جمعه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که منصوری تنها مشتری این هتل بوده است.

در این بیانیه آمده است: «او از طبقه پنجم، از طریق راه‌پله‌ها به ارتفاع ۲۰ متر، پایین افتاد و پس از برخورد با طبقه همکف در دم جان باخت.»

دادستان‌ها اعلام کردند که منصوری اتاق خود را در طبقه ششم ترک کرده و امور مربوط به ترک هتل را نیز انجام داده بود.

آنان اضافه کردند: «او سپس با آسانسور به طبقه پنجم می‌رود و خود را پرت می‌کند.»

یک هفته پیش از مرگ منصوری، سازمان گزارشگران بدون مرز، شکایتی را علیه او در آلمان، جایی که منصوری پیش از رومانی در آن به سر می‌برد، طرح کرده بود. این سازمان، منصوری را مسئول زندانی و شکنجه شدن ۲۰ روزنامه‌نگار دانسته بود.

پیشتر در اوایل تیرماه، دادستانی بخارست درباره نتایج کالبدشکافی غلامرضا منصوری، اعلام کرد مرگ این قاضی پیشین دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران «غیرطبیعی» بوده و در اثر جراحت ناشی از برخورد با سطحی سخت روی داده است.

خبر سقوط منصوری۵۲ ساله از طبقات یک هتل در بخارست و سپس مرگ او، اولین بار از سوی پلیس رومانی در خردادماه منتشر شد.

او در ایران به اتهام دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه در پرونده ویلاهای کلاک در لواسان، تحت پیگرد قضایی قرار داشت و قرار بود رومانی درخواست تهران برای بازگرداندن او را بررسی کند.

منصوری همچنین قاضی پرونده‌هایی چون سعید حنایی، بازداشت جمعی روزنامه‌نگاران و توقیف روزنامه‌ شرق، دختران خیابان انقلاب و پرونده مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی بود و از سوی گروه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری در اروپا به نقض حقوق بشر متهم شد.

در ماه‌های اخیر، پرسش‌های زیادی درباره چگونگی مرگ او مطرح شده بود. جسد منصوری بالاخره پس از بازگشت به ایران، در اواسط مرداد در مشهد دفن شد.

تازه چه خبر؟
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از احتمال اعدام حسین شهبازی که در زمان وقوع جرم ۱۷ سال داشته، ابراز نگرانی کردند و خواستار خودداری مقامات جمهوری اسلامی...More
همزمان با پیوستن کارگران چند شرکت دیگر به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی، گروهی از خانواده‌ کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ از اعتصابات سراسری...More