رومانی با اعلام خودکشی قاضی منصوری، پرونده او را بست | ایران اینترنشنال

رومانی با اعلام خودکشی قاضی منصوری، پرونده او را بست

 

دستگاه قضایی رومانی اعلام کرد که غلامرضا منصوری، قاضی پیشین جمهوری اسلامی ایران، با پرتاب خود از طبقه پنجم هتل محل اقامتش، خودکشی کرده است.

دادستانی بخارست، با مختومه اعلام کردن پرونده مرگ منصوری در این هفته، روز جمعه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که منصوری تنها مشتری این هتل بوده است.

در این بیانیه آمده است: «او از طبقه پنجم، از طریق راه‌پله‌ها به ارتفاع ۲۰ متر، پایین افتاد و پس از برخورد با طبقه همکف در دم جان باخت.»

دادستان‌ها اعلام کردند که منصوری اتاق خود را در طبقه ششم ترک کرده و امور مربوط به ترک هتل را نیز انجام داده بود.

آنان اضافه کردند: «او سپس با آسانسور به طبقه پنجم می‌رود و خود را پرت می‌کند.»

یک هفته پیش از مرگ منصوری، سازمان گزارشگران بدون مرز، شکایتی را علیه او در آلمان، جایی که منصوری پیش از رومانی در آن به سر می‌برد، طرح کرده بود. این سازمان، منصوری را مسئول زندانی و شکنجه شدن ۲۰ روزنامه‌نگار دانسته بود.

پیشتر در اوایل تیرماه، دادستانی بخارست درباره نتایج کالبدشکافی غلامرضا منصوری، اعلام کرد مرگ این قاضی پیشین دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران «غیرطبیعی» بوده و در اثر جراحت ناشی از برخورد با سطحی سخت روی داده است.

خبر سقوط منصوری۵۲ ساله از طبقات یک هتل در بخارست و سپس مرگ او، اولین بار از سوی پلیس رومانی در خردادماه منتشر شد.

او در ایران به اتهام دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه در پرونده ویلاهای کلاک در لواسان، تحت پیگرد قضایی قرار داشت و قرار بود رومانی درخواست تهران برای بازگرداندن او را بررسی کند.

منصوری همچنین قاضی پرونده‌هایی چون سعید حنایی، بازداشت جمعی روزنامه‌نگاران و توقیف روزنامه‌ شرق، دختران خیابان انقلاب و پرونده مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی بود و از سوی گروه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری در اروپا به نقض حقوق بشر متهم شد.

در ماه‌های اخیر، پرسش‌های زیادی درباره چگونگی مرگ او مطرح شده بود. جسد منصوری بالاخره پس از بازگشت به ایران، در اواسط مرداد در مشهد دفن شد.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های هند از توقیف یک قایق ایرانی حامل هروئین خبر دادند. رسانه‌های هند گزارش دادند که نیروی مرزبانی و پلیس ضدتروریسم این کشور در عملیاتی مشترک،...More
حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد. نعمانی افزود که...More
کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دوهزارمین روز زندانی شدن این شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا خواست ده ایرانی را که...More
خبرگزاری فارس در گزارشی تاخیر در ورود دستگاه‌ها و نرم افزارها از هند و چین و ابتلای مهندسان چینی و هندی نصب کننده این دستگاه‌ها را دلیل تاخیر در...More
روزنامه «اوتاوا سان» نوشت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از پلیس کانادا خواسته تحقیقات جنایی در زمینه یافتن «مجرمان واقعی» انهدام این...More