روشن نبودن تکلیف ۹۹ هزار واکسن در آمار رسمی دولت ایران | ایران اینترنشنال

روشن نبودن تکلیف ۹۹ هزار واکسن در آمار رسمی دولت ایران

 

بررسی آخرین آماری که رسانه رسمی دولت ایران و وزارت بهداشت از مجموع دریافت‌کنندگان واکسن کرونا در کشور منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد سرنوشت ۹۹ هزار واکسن روشن نیست.

بر اساس این آمارها، تا روز چهارشنبه دو میلیون و ۸۲۰ هزار و ۵۱۲ دوز واکسن در کشور تزریق شده است.

وزارت بهداشت شمار دریافت‌کنندگان دوز اول واکسن را دو میلیون و ۲۹۶ هزار و ۳۰۰ نفر و تعداد دریافت‌کنندگان دوز دوم را ۴۲۵ هزار و ۲۱۲ نفر اعلام کرد.

اما تجمیع این آمار نشان‌دهنده اختلاف ۹۹ هزار عددی واکسن‌های تزریق‌ شده است. 

این تناقض و اختلاف آماری در حالی است که اخیرا سخنان محسن دهنوی، نماینده تهران، درباره مشخص نبودن تکلیف ۲۰۰ هزار دوز واکسن کرونا هم با واکنش مقام‌های وزارت بهداشت مواجه شد.

 

 

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، گم شدن واکسن را تکذیب کرد و در توییترش نوشت «آنچه ظاهرا خارج از نظام سلامت مدتها است گم شده، صداقت برخی سیاسیون و حرف مستند و با حساب و کتاب است.»

پس از آن نیز بار دیگر دهنوی نوشت: «یا اطلاع ندارید یا مثلا اطلاع ندارید.»

 

 

شفاف نبودن آمار حکومت ایران از روند واکسیناسیون و تکرار تخلف طی هفته‌های اخیر در جریان تزریق، ابهام و انتقادها به عملکرد وزارت بهداشت را افزایش داد. 

وزارت بهداشت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم اکنون طی نامه‌هایی جداگانه سازمان هلال احمر و گمرک را از اعلام هرگونه آمار و اطلاع‌رسانی درباره واکسن‌های وارداتی منع کرده‌اند.

پیش از این شماری از مقام‌های فعلی و سابق هم شیوه واکسیناسیون را مورد اعتراض قرار دادند.

محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، گفته بود: «اگر مسئولان بهداشتی کشور ریگی در کفششان نبود،‌ آمار شفافی از واکسیناسیون کرونا در ایران ارائه می‌دادند.»

صادق خرازی، دیپلمات سابق وزارت خارجه ایران، هم یک بار در مصاحبه‌ای از تخلف‌ها انتقاد کرد و خواستار ورود سازمان بازرسی کل کشور به آن شد. او اعلام کرد مسئولان «واکسن را در دستمال ابریشمی می‌گذارند و نزد بالاترین مقامات کشور می‌برند.»

 

تازه چه خبر؟
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More