روزنامه اسرائیلی: فخری‌زاده برای ساخت پنج بمب اتمی تقاضای بودجه کرده بود | ایران اینترنشنال

روزنامه اسرائیلی: فخری‌زاده برای ساخت پنج بمب اتمی تقاضای بودجه کرده بود

 

روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت با اشاره به مدارکی محرمانه‌ قصد محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران را که به تازگی در نزدیکی تهران کشته شد، برای ساخت پنج بمب اتمی فاش کرد.

رونن برگمن گزارشگر این روزنامه، در گزارشی به اسنادی پرداخته که سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی به دست آورده‌اند.

به نوشته این روزنامه، این مدارک به روشنی نقش فخری‌زاده در سوق دادن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سوی ساخت بمب اتمی را نشان می‌دهد.

 

 

به عنوان نمونه، گزارشگر یدیعوت اخرونوت درباره صدای ضبط شده فخری‌زاده در یک نوار کاست که او در آن برای ساخت پنج بمب اتمی تقاضای بودجه می‌کند، می‌نویسد که در سال ۲۰۰۸، ایهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، در یک گفت‌وگوی شخصی با جورج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا این صدای ضبط شده را برای بوش پخش می‌کند.

در این نوار ضبط شده، فخری‌زاده از ساخت پنج بمب اتمی سخن گفته و تاکید کرده که سپاه پاسداران باید بودجه کافی به او بدهد.

گزارش یدیعوت اخرونوت اشاره می‌کند  یکی از دوستان نزدیک فخری‌زاده به نام نصیری نوار کاست ضبط شده او را به موساد رسانده است و بعدا به دستور فخری‌زاده اعدام ‌شد.

در بخش دیگری از گزارش این روزنامه اسرائیلی، دستخط فخری‌زاده منتشر شده که زیر یک گزارش درباره کار گذاشتن کلاهک هسته‌ای روی موشک را امضا کرده و نوشته است که «رسیدگی خواهد شد».

همچنین در این گزارش، نقشه‌هایی افشا شده که مکان‌هایی را برای انفجارهای آزمایشی در رابطه با بمب هسته‌ای در ایران نشان می‌دهد. این نقشه‌ها جزو مدارکی است که سال ۲۰۱۸ از تهران به اسرائیل آورده شد.

در این گزارش همچنین آمده که اولین بار فخری‌زاده را یوسی کوهن کشف کرد که اکنون رییس موساد است، به همین دلیل برخی از نقش او در کشتن فخری‌زاده سخن می‌گویند.

تازه چه خبر؟
شاهزاده رضا پهلوی طی پیامی در ارتباط با واکسن کرونا، اقدام علی خامنه‌ای در ممنوعیت‌هایی که برای خرید واکسن‌ تعیین کرده را «جنایت برای ثروت، و توجیه...More
وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی که با اسم لطف‌الله کاوه افراسیابی نیز شناخته می‌شود، در روز دوشنبه در خانه‌اش در واترتاون در...More
خبرگزاری رویترز گزارش داد ممانعت ایران و ترکیه از شرکت عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قبرس در مذاکرات خلع سلاح سازمان ملل متحد موجب نگرانی...More
بر اساس اعلام هیات دولت عراق، انتخابات سراسری این کشور به روز دهم اکتبر آینده موکول شد. سال گذشته، کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، تاریخ برگزاری...More
تنها ساعاتی مانده به پایان رسمی دولت دونالد ترامپ در آمریکا، وزارت امور خارجه ایران می‌گوید رییس‌جمهور و شماری از مقام‌های ارشد پیشین و فعلی ایالات...More