روحانی: هنوز از دولت بایدن حسن نیتی ندیده‌ایم | ایران اینترنشنال

روحانی: هنوز از دولت بایدن حسن نیتی ندیده‌ایم

 

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، گفت که کلام دولت جدید آمریکا نسبت به دولت قبل تغییر کرده، اما هنوز «حسن نیتی» در دولت جدید ندیده‌ایم.

او روز پنجشنبه ۲۳ بهمن با اشاره به تحریم‌ها در دولت دونالد ترامپ گفت: «البته هنوز هم حسن نیتی در دولت جدید آمریکا ندیده‌ایم، کلامشان تغییر کرده ولی باید در عمل ببینیم چگونه می‌خواهند آن جنایت را جبران کنند.»

روحانی با اشاره به کارزار فشار حداکثری آمریکا افزود دولت جدید آمریکا «باید از آن راه شکست خورده به طور کامل بازگردد» و «تا حد ممکن مسیر گذشته را اصلاح کند».

او چندین بار اعلام کرده که اگر آمریکا به تعهدات خود بازگردد، ایران به تعهدات خود بازخواهد گشت.

روز یکشنبه نیز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته بود که برای بازگشت ایران به تعهدات خود آمریکا باید «تحریم‌ها را در عمل و نه با زبان و یا روی کاغذ، کلا لغو کند».

دولت بایدن اما اعلام کرده که باید ابتدا ایران به تعهدات خود بازگردد.

پیشتر، خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش داد آمریکا در حال بررسی چند گزینه مختلف برای احیای توافق هسته‌ای ایران است. یکی از این گزینه‌ها در نظر دارد که جمهوری اسلامی و ایالات متحده «گاهم‌هایی کوچک» بردارند تا تنش‌‌های موجود کاهش یابد. 

به گزارش رویترز، طبق این گزینه واشینگتن ممکن است برای جمهوری اسلامی مقداری مزیت‌های اقتصادی در نظر بگیرد که کمتر از مزایای ارائه شده به موجب توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ باشد، تا تهران در مقابل اقدامات خود در نقض برجام را متوقف و یا اصلاح کند.

این منابع در عین حال عنوان کردند جو بایدن هنوز تصمیمی نگرفته و موضع او همچنان این است که قبل از هر چیز ایران باید به اجرای تعهدات خود بازگردد تا آمریکا اقدام متقابلی انجام دهد.  

یکی از این منابع آگاه به رویترز گفت گزینه‌های مورد نظر بایدن شامل «بازگشت مستقیم» به برجام و یا اتخاذ «گام‌های کوچک» است.

 

 

در روزهای گذشته، ده‌ها نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در دو نامه جداگانه از بایدن خواستند به برجام بازنگردد و کارزار فشار حداکثری را ادامه دهد.

تازه چه خبر؟
وکیل هالک‌بانک، روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر در آمریکا اعلام کرد که این بانک دولتی ترکیه از پیگرد قانونی ایالات متحده...More
پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در...More
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد...More
ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد. اجرای این تصمیم که سال‌...More
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More