روحانی: هر لحظه اراده کنیم غنی‌سازی بیشتر از ۶۳ درصد هم می‌توانیم انجام دهیم | ایران اینترنشنال

روحانی: هر لحظه اراده کنیم غنی‌سازی بیشتر از ۶۳ درصد هم می‌توانیم انجام دهیم

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، با اعلام این‌که ایران هر زمان بخواهد می‌تواند غنی‌سازی بیش از ۶۳ درصد را هم انجام بدهد، از طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران در وین برای احیای برجام خواست «این چند مورد باقی‌مانده» را هم بپذیرند.

روحانی روز دوشنبه ۲۴ خرداد، در مراسم افتتاح طرح‌های وزارت دفاع، درباره «پیام صریح جمهوری اسلامی ایران به اروپا و آمریکا» گفت: «امروز در مذاکرات این نکته به‌خوبی روشن شده است که اگر آمریکایی‌ها و بقیه کشورهای پنج به‌علاوه یک به تمام تعهدات خودشان بدون استثنا عمل کنند، بلافاصله بعد از راستی‌آزمایی، جمهوری اسلامی ایران هم به تمامی تعهدات خود عمل خواهد کرد.»

روحانی در سخنانش توضیح بیشتری درباره موارد باقی‌مانده در مذاکرات وین ارائه نکرد؛ اما پیش‌تر، عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی، نیز باقی ماندن برخی موارد را تایید کرده بود.

عراقچی به پرس‌تی‌وی گفت: «توافقنامه خوب زمانی به دست می‌آید که نگرانی‌های مهم ما رفع شوند و اهداف کلیدی ما به دست آیند. بدون تحقق این موارد، ما هیچ توافقی نخواهیم کرد.»

بر اساس سخنان عراقچی، به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی علاوه بر خواسته‌هایش در زمینه لغو تحریم‌ها، نگران تکرار خروج آمریکا از برجام است و برای رفع این نگرانی، خواهان تضمین آمریکاست.

 

تهدید به غنی‌سازی بیشتر از ۶۳ درصد

زمان مذاکرات وین در حال سپری شدن است و این تعلل به‌ضرر دستیابی به توافق احیای برجام است، مساله‌ای که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز به آن اشاره کرد و در بخشی از گفت‌و‌گویی طولانی با جوهان دکرسون، خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس آمریکا، گفت هرچه زمان بگذرد، بازگرداندن ایران به توافق دشوارتر خواهد شد.

در چنین شرایطی، جمهوری اسلامی از تهدیدهای هسته‌ای خود دست نمی‌کشد. روحانی در سخنرانی روز دوشنبه گفت: «ما قادر به غنی‌سازی ۲۰ درصد هستیم و دیدید که دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران غنی‌سازی ۶۳ درصد را انجام داد.»

او در ادامه تهدید کرد: «اگر ما روزی نیاز به غنی‌سازی بالاتر داشته باشیم، همان روز و همان ساعت غنی‌سازی بالاتر را انجام می‌دهیم.»

در حالی که کشورهای غربی اقدام جمهوری اسلامی برای تولید اورانیوم بسیار غنی‌شده را گامی مهم در تولید سلاح هسته‌ای می‌دانند، روحانی تاکید کرد: «دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.»

او گفت: «قدرت و توان جمهوری اسلامی و نیروهای مسلح صرفا برای بازدارندگی و دفاع پشیمان‌‌کننده است. هیچ‌گاه نیروهای مسلح ما قصد تجاوز به هیچ کشوری نداشته‌اند. به همسایگانمان با‌صراحت می‌گوییم که قدرت نیروهای مسلح ما علیه شما نیست، پشتیبان و حافظ شما هم است.»

این سخنان در حالی است که کشورهای همسایه ایران، کشورهای عربی منطقه و همچنین اسرائیل بارها از فعالیت‌های هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی به‌ویژه برنامه موشکی این کشور و نیز حمایت تهران از گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی‌اش در منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر جدید اسرائیل، روز یکشنبه ۲۳ خرداد، در پارلمان این کشور هشدار داد که دولت او اجازه نخواهد داد «ایران به سلاح اتمی دست یابد».

بنت گفت: «اسرائیل یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای با ایران نیست و حق آزادی کامل اقدام در این مورد را برای خود محفوظ می‌داند.»

تازه چه خبر؟
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More
وزارت خارجه آمریکا برنامه‌ای جدید ارائه کرد که به موجب آن علاوه بر ۵۰ هزار مترجم افغانستانی و خانواده‌های آنها که پیشتر حائز شرایط دریافت ویزای...More