روحانی: مردم ایران وسیله آزمایش واکسن‌های خارجی نمی‌شوند | ایران اینترنشنال

روحانی: مردم ایران وسیله آزمایش واکسن‌های خارجی نمی‌شوند

یک روز پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوع بودن واردات واکسن از آمریکا و بریتانیا، حسن روحانی اعلام کرد مردم ایران «وسیله آزمایش واکسن‌های خارجی نمی‌شوند».

رییس‌جمهوری ایران در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «واکسن‌هایی در اختیار ما بود که زودتر وارد کشور شود اما این واکسن‌ها برای آزمایش روی مردم بود که وزارت بهداشت قبول نکرد و البته کشورهایی این موضوع را قبول کردند.»

او توضیحی درباره نام این واکسن‌ها نداد. این سخنان در حالی بیان شده که در مرحله تست انسانی، واکسن به افراد محدودی به صورت داوطلبانه تزریق می‌شود. همچنین در آمریکا و کشورهای اروپایی برنامه تزریق واکسن به همه شهروندان در حال اجرا است.

روحانی همچنین گفت جمهوری اسلامی بیش از ۴۰ روز درگیر نقل‌وانتقال پول برای خرید واکسن کرونا بوده و «این یکی از جنایت‌های آمریکا علیه ایران بود».

او اضافه کرد: «خرید واکسن و تهیه آن جزو اولویت‌هایی است که انجام می‌شود و در زمان آن با شرایطی که اعلام می‌شود، در اختیار مردم قرار خواهد گرفت».

دو روز پیش از این نیز ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، گفته بود ایران تاکنون هیچ قراردادی برای خرید واکسن به غیر از واکسن‌های کواکس نبسته است.

برنامه کواکس زیر نظر سازمان جهانی بهداشت است و برای خرید و توزیع واکسن کرونا در کشورهای کم‌درآمد یا با درآمد متوسط فعالیت می‌کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی سخنان متناقضی درباره واردات واکسن بیان کرده‌ و تحریم‌ها را مشکل اصلی برای خرید واکسن عنوان کرده‌اند.

با این حال در نهایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی» کرونا به ایران را ممنوع اعلام کرد و گفت به واکسن کرونا تولید فرانسه نیز اعتماد ندارد.

این سخنان بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی داشت و مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان بهداشت جهانی، نیز گفت که این سازمان پیشتر بارها خواسته است «این ویروس سیاسی نشود».

براساس سندی که به ایران اینترنشنال رسیده مقام‌های ایرانی در صدد خرید واکسن سینوواک از چین هستند، اما آن‌ها این موضوع را تکذیب می‌کنند.

تغییر وضعیت تهران از نارنجی به زرد؛ اضافه شدن رنگ آبی برای اعلام وضعیت کرونا

هم‌زمان با اعلام تغییر وضعیت تهران از نارنجی به زرد، یک عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا از اضافه شدن رنگ آبی به سه رنگ سابق برای اعلام وضعیت کرونا خبر داد.

دبیر کمیته اجتماعی، انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا اعلام کرد که وضعیت تهران از روز شنبه زرد اعلام شده است.

حسین قاسمی گفت که پیش از این ۱۶۰ شهر وضعیت قرمز داشتند و اکنون شش شهر در استان‌های  مازندران، گیلان و گلستان قرمز هستند. 

به گفته قاسمی، ۲۶ شهر در وضعیت نارنجی و ۲۱۲ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

او گفت که ورود به شهرهای زرد از جمله تهران آزاد است اما ورود خودروهای غیربومی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است.

قاسمی اعلام کرد ممنوعیت تردد شبانه در همه شهرها همچنان وجود دارد و تردد خودروها از ساعت ۲۱ شب تا ۴ صبح با ممنوعیت مواجه است. 

 

دولت ایران از اول آذرماه محدودیت‌هایی را در شهرهای ایران اجرا کرده است؛ این محدودیت‌ها براساس موقعیت‌های قرمز، نارنجی و زرد تعریف شده است.

در همین حال مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، گفت که «وضعیت جدیدی تحت عنوان رنگ آبی یا کم‌خطر برای شهرها تعریف شده که شهرها پس از گذر از وضعیت زرد به یک‌باره به رنگ سفید نمی‌رسند.»

او اضافه کرد: «با این شیوه پس از کاهش آمار دیگر این احساس به وجود نمی‌آید که کرونا کلا از بین رفته است، بلکه هشداری خواهد بود که بر رعایت پروتکل‌ها پایبند باشیم.»

دبیر کمیته اجتماعی، انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا همچنین با اشاره به مراسم «ایام فاطمیه» گفت که برگزاری مراسمات آیینی و مذهبی، ملی در همه وضعیت‌های زرد، نارنجی و قرمز ممنوع است. 

این سخنان در حالی بیان شده که روز ۱۹ دی‌ماه در تعدادی از شهرهای بزرگ و شهرستان‌های ایران نماز جمعه برگزار شد.

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More