روحانی: مراسم محرم در مناطق قرمز کرونا هم باید برگزار شود | ایران اینترنشنال

روحانی: مراسم محرم در مناطق قرمز کرونا هم باید برگزار شود

 

 

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران با وجود شرایط حاد شیوع کرونا در اغلب استان‌‌های ایران از برگزاری مراسم «‌عزاداری محرم» در همه مناطق این کشور دفاع کرد و گفت: «همه جا باید عزاداری امام حسین برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است.»

روحانی، روز شنبه ۴ مرداد، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: «ما تجربه ماه رمضان و شب‌های احیا را داشتیم و هیچکس بعد از آن نگفت که ماه رمضان و شب‌های قدر باعث شیوع کرونا شد. حتی معاندین هم چنین چیزی را نگفتند.»

رییس جمهوری اسلامی پیشتر هم گفته بود برگزاری مراسم ماه محرم «یک نیاز روحی غیرقابل انکار» و «یک ضرورت قطعی است».

این اظهارات در حالی است که چند ماه پیش، برگزاری مراسم ماه رمضان با مخالفت‌هایی روبه‌رو شده بود و محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در نامه‌ای به روحانی، درباره بازگشایی «غیرضروری و غیرقابل‌کنترل» مکان‌هایی چون اماکن مذهبی و آموزشی هشدار داده بود.

روحانی روز شنبه با تاکید بر این که ایستادگی جمهوری اسلامی در برابر آمریکا و تحریم‌ها ناشی از «همین فرهنگ عاشورایی» است، ادامه داد: «یک وقتی در جامعه ما بحث بود که نان یا جان. اما مردم ما نشان دادند که اصلا چنین دوگانگی وجود ندارد و هر دو در کنار هم می‌تواند محقق شود.»

اشاره روحانی به کنار هم بودن «نان و جان» در شرایطی است که با شروع بازگشایی اصفاف در ایران و رفع دیگر محدودیت‌ها، شیوع ویروس کرونا در ایران حتی بر اساس آمارهای رسمی شدیدا افزایش یافته و آمارهای بی‌سابقه‌ای در زمینه مرگ و میر ناشی از کرونا منتشر شده است.

رییس جمهوری اسلامی همچنین گفت: «الان هم برخی می‌گویند عزاداری یا سلامت؟ پاسخ این است که هردو. هم عزای امام حسین باشد و هم تاکید بر سلامتی. کسی نمی‌تواند بین علم و دین فاصله ایجاد کند. ما هم علم را رعایت می‌کنیم هم به دین عمل می‌کنیم.»

او با این حال به تداوم وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا در ایران اشاره کرد و گفت: «اصلا بحث روز و ماه و شاید سال هم در این موضوع مطرح نیست. ما نمی‌دانیم تا چه زمانی تولید واکسن برای این بیماری ممکن است و چقدر طول می‌کشد که این واکسن به همه برسد. پس راهی طولانی را در این زمینه پیش رو داریم.»

در روزهای اخیر برخی از مقام‌های حکومتی خواستار برگزاری عزاداری‌های ماه محرم با وجود شیوع ویروس کرونا شدند.

محمدمهدی میرباقری، نماینده مجلس خبرگان، در نشست علمی «کرونا و چالش‌های پیش روی هیئات» گفت: «جریان غرب و غربگراها به دنبال تعطیلی مجالس و تجمعات مذهبی هستند.»

تازه چه خبر؟
در حالی که مقام‌های رسمی از حضور نیافتن بخش عمده دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خبر می‌دهند، فشارها برای تعطیلی مدارس افزایش یافته است. علیرضا زالی،...More
خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید داده‌های وب سایت رهگیری «تانکر ترکرز» نشان می‌دهد یک نفتکش دیگر حامل سوخت ارسالی ایران وارد آب‌های ونزوئلا شده است. بلومبرگ...More
مقام‌های قضایی استان کرمانشاه از صدور حکم جلب برای میثم موسوی اجاق، عضو شورای شهر کرمانشاه، به اتهام «توهین به خانواده شهدا» خبر داده‌اند. در روزهای...More
محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، با اعلام اینکه اپراتورها به وعده‌هایشان عمل نکردند گفت سیم کارت شاد منتفی شد. حاجی میرزایی روز دوشنبه گفت برخی...More
یک مقام صنعت قطعه‌سازی خودرو در ایران می‌گوید به دلیل «قیمت‌گذاری دستوری»، جمع زیان انباشته کل مجموعه صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی به بیش از ۸۰ هزار...More