روحانی: شرایط عادی نیست، وارد مسائل حاشیه‌ای نشویم  | ایران اینترنشنال

روحانی: شرایط عادی نیست، وارد مسائل حاشیه‌ای نشویم 

چند روز پس از مطرح شدن موضوع استیضاح رییس‌جمهور، حسن روحانی گفت که قوای دیگر باید دولت را حمایت کند و نباید وارد «مسائل حاشیه‌ای» شویم. 

رییس‌جمهور ایران با اشاره به وضعیت اقتصادی گفت: «همه فشارها بر دولت است. قوای دیگر باید ما را حمایت کنند.»

او تاکید کرد: «شرایط ما عادی نیست. دو دست داریم؛ با یک دست با تحریم و با دست دیگر، با تحریم مقابله می‌کنیم. اگر یک حاشیه و جنجالی درست شود، ما نباید اعتنا کنیم بلکه باید از آن عبور کنیم.»

مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خواستار «اعدام» روحانی شده و برخی دیگر از نمایندگان نیز با انتقادهای شدید علیه روحانی، خواهان استیضاح رییس‌جمهوری اسلامی شده بودند.

روزنامه کیهان و هیات رییسه مجلس اما با استیضاح روحانی مخالفت کرده‌اند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، خواستار اعلام جرم مدعی‌العموم علیه ذوالنوری به دلیل «توهین» به رییس‌جمهور شده است.  

با این حال  غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، اعلام کرده که دولت باید خود  شکایت کند و «دادستان به عنوان مدعی‌العموم نمی‌تواند بدون اعلام شکایت از ناحیه شاکی خصوصی دستور تعقیب و رسیدگی صادر» کند.

 

«در روزهایی روسیه و چین در صف دشمن ایستادند»

رییس‌جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «تدبیر حاکمیت در مقابل خروج آمریکا از برجام و کاهش گام‌به‌گام تعهدات برجامی بسیار پیچیده و حساب شده بود و نتایج آن درخشان بود، به‌گونه‌ای که دوست و دشمن نتوانست از اقدامات ما ایراد بگیرد.»

او اضافه کرد: «روزهایی گذشت که حتی دوستان ایران نتوانستند از ما حمایت کنند. روسیه و چین دوست ما هستند اما نتوانستند از ما حمایت کرده و حتی ناچار شدند کنار صف دشمن بایستند ولی ایران شرایطی فراهم کرد که دوستان ما فعال شوند و روسیه و چین به قدرت بایستند.»

روحانی همچنین گفت که برای جمهوری اسلامی پیروزی هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا «مهم نیست».

او همچنین ادعا کرد که «شش ماهه دوم امسال  بهتر از شش ماهه نخست امسال است».

روحانی گفت: «کرونا و فشار دشمن را داریم ولی شش ماهی را در پیش داریم که بهتر از شش ماه اول امسال است.»

در روزهای اخیر در رسانه‌های ایران گمانه‌زنی‌هایی درباره مذاکره جمهوری اسلامی با دونالد ترامپ یا جو بایدن و گزینه‌های مختلف در صورت پیروزی هر یک از آنان مطرح شده است.

دونالد ترامپ خطاب به مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده که توافق با آمریکا پس از انتخابات این کشور سخت‌تر خواهد بود.

تازه چه خبر؟
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط‌زیست اصفهان از افزایش تلف شدن حیات وحش در استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی خبر داد. حسین اکبری، معاون حفاظت محیط‌...More
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More