روحانی: سوخت‌بری و کولبری در شان کشور نیست | ایران اینترنشنال

روحانی: سوخت‌بری و کولبری در شان کشور نیست

 

در پی کشتار شماری از سوخت‌بران در منطقه سراوان و گسترش اعتراضات در استان سیستان و بلوچستان،‌ حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ گفت کولبری و سوخت‌بری «در شان مردم و کشور» نیست.

روحانی روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: «پدیده‌هایی نظیر کولبری و سوخت‌بری آسیب‌های جدی اقتصادی و اجتماعی دارد و به هیچ وجه در شان و منزلت مردم و کشور نیست.»

او افزود: «باید همه تلاش کنند این وضعیت ناهنجار سریعا سامان یابد.»

رییس‌جمهور همچنین به ضرورت «جایگزینی قطعی و فوری اشتغال مفید و مولد به جای رویه غیرقابل قبول کولبری» اشاره کرد و آن را هدف طرحی با عنوان «ساماندهی و نظارت بر مبادلات تجاری» دانست.

پیش از این نیز دولت و سپاه پاسداران در چارچوب طرحی با عنوان «رزاق» اقداماتی را با هدف «تبدیل قاچاق سوخت به تجارت قانونی» اجرا کرده‌اند.

هفته گذشته ماموران مرزبانی حکومت ایران ده‌ها سوخت‌بر بلوچ را در منطقه صفر مرزی سراوان هدف تیراندازی‌های خود قرار دادند که دست‌کم ۱۰ نفر کشته و پنج نفر مجروح و بستری شدند. استانداری سیستان و بلوچستان این تیراندازی را به ماموران کشور پاکستان نسبت داد.

در پی این حادثه، اهالی منطقه و خانواده قربانیان تیراندازی در جریان تجمعی اعتراضی وارد ساختمان فرمانداری سراوان شدند و برخی از تجهیزات آن را آتش زدند.

این اعتراضات در شهرهای دیگر استان نیز گسترش یافت و همزمان با گزارش‌هایی درباره کاهش سرعت و دسترسی به اینترنت، فضای شماری از شهرها با حضور ماموران انتظامی امنیتی شد که اعتصاب و تعطیلی بازار و همچنین تجمع در نقاط مختلف را در پی داشت.

حسن روحانی در ادامه سخنانش به مصوبات قبلی دولت در زمینه تبادلات مرزی اشاره کرد و گفت: «باید بخشی از درآمدهای دولت از محل کالاهایی که از مرزهای رسمی وارد می‌شوند، به مرزنشینان اختصاص یابد تا مشکلات آن‌ها حل شود.»

او همچنین گفت دولت در پی از میان برداشتن «رانت‌خواری» در تبادلات مرزی است.

به گفته روحانی، طرح ساماندهی و نظارت بر مبادلات تجاری اهدافی از جمله «جلوگیری از در هم تنیدگی معیشت مرزنشینان با درآمدهای قاچاق کالا» در استان‌های مرزی دارد.

 

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More