روحانی سال ۹۸ را «سال افتخار و پیروزی» توصیف کرد | ایران اینترنشنال

روحانی سال ۹۸ را «سال افتخار و پیروزی» توصیف کرد

 

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران سال ۱۳۹۸ را «سال افتخار ملت بزرگ ایران» توصیف کرد و گفت: «در همه زمینه‌هایی که دشمن تصمیم داشت که برای مردم پیچیدگی‌هایی را ایجاد کند و در نهایت آنها را در برابر فشار خم کند درست مردم ما توانستند از فاجعه حماسه و از حماسه، پیروزی بیافریند.»

این در حالی است که وقایعی چون سیل‌ها و بارش‌های ویرانگر در سراسر ایران، اعتراضات خونین آبان، انهدام هواپیمای اوکراینی با موشک سپاه پاسداران، کشته شدن پنجاه نفر در تشییع جنازه قاسم سلیمانی و جان باختن تعداد زیادی از مردم ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، سال ۱۳۹۸ را به سالی پر از درد و رنج برای مردم ایران تبدیل کرد.

اما روحانی، روز چهارشنبه ۲۸ اسفند، در حاشیه جلسه هیات دولت، در این زمینه ادامه داد: «سال ۹۸ سال اداره کشور بدون اتکا به نفت مخصوصا در بخش بودجه جاری کشور بود.»

او با بیان این که اقتصاد ایران در سالی که گذشت «در شرایط ثبات و آرامش نسبی» قرار داشت، اضافه کرد: «در این سال از تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد به ۲۵ درصد رسیدیم. در سال ۹۸ آمار۹ ماهه می‌گوید که روند رشد اقتصادی مثبت بوده است.»

این اظهارات در حالی است که گران شدن ناگهان و شدید قیمت بنزین در ایران به موجی از اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران منجر شد و نیروهای امنیتی با سرکوب گسترده به کشتار معترضان دست زدند. رهبران جمهوری اسلامی که این اعتراضات را به خارج از ایران نسبت دادند، هنوز آمار کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان این اعتراضات را اعلام نکرده‌اند.

همچنین جمهوری اسلامی هنوز عاملان انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین را تحت تعقیب قضایی قرار نداده و زمینه را برای بازخوانی اطلاعات جعبه‌های سیاه آن هواپیما نیز فراهم نکرده است.

رییس‌جمهوری اسلامی به سیل فروردین نیز اشاره کرد که ده‌ها میلیارد خسارت بر جای گذاشت و خانه‌های بسیاری را نیز ویران کرد. اما روحانی گفت: «البته رحمت هم بود، سفره‌های زیرزمینی تقویت شدند، وضعیت برق بهتر شد، سدها پر شدند و تالاب‌ها و رودخانه‌ها پر شدند.»

همچنین در حالی که جمهوری اسلامی در سال ۹۸ با کاهش تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب برجام، نگرانی جامعه بین‌المللی را برانگیخت، روحانی از این اقدام تمجید کرد و گفت: «تقریبا همه تعهدات دست و پاگیر را کنار گذاشته و صنعت هسته‌ای آزاد از هر قید و بندی مشغول فعالیت است. کارهای بزرگی در صنعت هسته‌ای انجام شده که در ۲۰ فروردین آن را توضیح می‌دهیم.»

او همچنین به حملات موشکی سپاه پاسداران علیه پایگاه‌های آمریکا در عراق اشاره کرد و آن را «پاسخ قاطعانه» به کشته شدن قاسم سلیمانی دانست.

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز به نقل از شش مقام دولتی، نظامی و امنیتی عراق، ارتش این کشور یکی از اعضای گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی را، که به دلیل نقش داشتن در کشتار...More
جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است...More
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More