روحانی: راهپیمایی روز قدس در تهران به صورت خودرویی و نماز عید فطر در کل کشور برگزار می‌شود | ایران اینترنشنال

روحانی: راهپیمایی روز قدس در تهران به صورت خودرویی و نماز عید فطر در کل کشور برگزار می‌شود

 

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، اعلام کرد که راهپیمایی روز قدس در تهران به صورت خودرویی انجام می‌شود و نماز عید فطر نیز در سراسر این کشور برگزار خواهد شد. او همچنین گفت که صحن اماکن زیارتی نیز بعد از ماه رمضان  به مدت سه ساعت در صبح و سه ساعت در عصر باز خواهد شد اما «رواق» آنها بسته خواهد ماند.

روحانی روز شنبه در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که راهپیمایی روز قدس در ۲۱۸ شهرستان سفید «نه به صورت راهپیمایی بلکه صورت اجتماع در نماز جمعه برگزار می‌شود».

او اضافه کرد: «تهران شرایط قرمز دارد؛ اما خیلی سخت است به عنوان پایتخت در آن خبری نباشد».

رییس‌جمهوری ایران گفت که اجرای مراسم راهپیمایی روز قدس در تهران به سپاه پاسداران واگذار شده و این نهاد در یک محدوده راهپیمایی خودرویی انجام خواهد داد. روحانی این حرکت را «تبلیغی»  و «نمادین» خواند. 

او اعلام کرد که نماز عید فطر در مصلاهای بزرگ برگزار نخواهد شد و در مساجد کوچک و به خصوص در فضای باز و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برپا خواهد شد.

پیش‌تر رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران،  گفته بود که راهپیمایی روز قدس در ایران برگزار نمی‌شود.

با این حال پس از آن شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی اعلام کرد که این راهپیمایی در برخی استان‌ها « به صورت خودرویی» برگزار خواهد شد. راهپیمایی روز قدس هر ساله در جمعه آخر ماه رمضان برگزار می‌شود.

در تهران و برخی شهرهای دیگر مراسم شب قدر و مداحی با حضور افراد در خودروهای خود و پخش مداحی در فضای باز برگزار شده است.

وزارت بهداشت پس از سخنان اخیر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اجازه بازگشایی مساجد را در بسیاری استان‌ها برای برگزاری مراسم شب‌های قدر صادر کرد. 

خامنه‌ای گفته بود که «عبادات و توسل بخصوص در ماه رمضان و شبهای قدر جزو نیازهای اساسی و حتمی مردم است».

روحانی همچنین گفت که اگر فردی به کرونا مبتلا شده باید این موضوع به محل کار و خانواده او اطلاع داده شود، اما در چند مورد مبتلا بودن فرد حتی به خود او نیز اطلاع داده نشده است.

 

درخواست برای بازگرداندن پول صادرات به کشور

رییس جمهوری ایران همچنین گفت که اگر صادرکنندگان پول صادرات ارز را به ایران باز نگردانند و تنها تکیه به فروش نفت باشد، این کشور دچار مشکل خواهد شد.

او تاکید کرد که تامین نیاز ایران به ارز کالا و خدمات امکان پذیر است اما باید «همه به میدان بیایند».

روحانی اضافه کرد: «اگر چشم ما به نفت است حتما ما مشکل خواهیم داشت اما اگر صادر‌کنندگان پول صادرات را به کشور بازگردانند دچار مشکل نخواهیم شد.»

در سال های گذشته نیز اعلام شده بود که بخش عمده ارز ناشی از صادرات به ایران بازنگشته است.

پیشتر، حسین میرشجاعیان، مشاور وزیر اقتصاد، گفته بود: «۳۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات، نه به صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد کشور نشده است».

روحانی همچنین گفت که دولت به تنهایی قادر نیست به مشاغلی که دچار زیان شده‌اند، کمک کند.

تازه چه خبر؟
رای‌دهندگان سوییسی امروز در همه‌پرسی برای طرح ممنوعیت نقاب، که به «ممنوعیت برقع» هم معروف شده، شرکت خواهند کرد. در این طرح به‌طور مشخص و مستقیم اسمی...More
دادگاه درک شووین، مامور پلیس متهم در پرونده مرگ جورج فلوید، روز دوشنبه با انتخاب هیات منصفه، در شهر مینیاپولیس آغاز می‌شود. او در پاییز به قید وثیقه...More
علیرضا اسپید،‌ نایب‌رییس شورای عالی نظام پزشکی ایران، ضمن اشاره به افزایش هزینه‌ تجهیزات در این حوزه وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی کشور را «بحرانی»...More
به‌رغم حمله‌های شبانه نیروهای امنیتی میانمار به رهبران اعتراض‌‌ها و فعالان اپوزیسیون، ده‌ها هزار نفر در یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های یک ماه اخیر به...More