روحانی: دولت بر محاکمه مسببین انهدام هواپیمای اوکراینی اصرار دارد | ایران اینترنشنال

روحانی: دولت بر محاکمه مسببین انهدام هواپیمای اوکراینی اصرار دارد

رییس‌جمهوری ایران در سالگرد سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک سپاه پاسداران گفت که «مسببین این حادثه باید در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوند و دولت بر این موضوع اصرار دارد و قوه قضاییه هم حتما این کار را انجام می‌دهد».

او اضافه کرد: «اگر قصور و اشتباه و هماهنگی و ناهماهنگی بوده باید همه زوایای مساله روشن شود و مردم مطلع شوند که چگونه بوده است.»

هواپیمای مسافربری اوکراینی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸ چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

 مقام‌های جمهوری اسلامی ایران پس از چند روز پنهانکاری و ارائه اطلاعات نادرست، سرانجام با فشارهای خارجی، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند، اما عامل این فاجعه را «خطای انسانی» اعلام کردند.

مقامات دولت حسن روحانی نیز شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را رد کردند و پس از اذعان ستاد کل نیروهای مسلح به شلیک موشک اعلام کردند که سخنانشان براساس اطلاعات داده شده از سوی نهادهای نظامی بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی «خطای سهوی» اپراتور پدافند هوایی را دلیل شلیک موشک به این هواپیما اعلام کرده‌اند.

خانواده تعدادی از جان‌باختگان این هواپیما خطای سهوی اپراتور را رد کرده و خواستار ارائه اطلاعات شفاف در این‌باره شده‌اند.

از جمله جواد سلیمانی، همسر الناز نبیئی یکی از مسافران پرواز ۷۵۲، در این‌باره نوشته بود: «اپراتور این سامانه مدرس حرفه‌ای استفاده از آن در ایران و سوریه بوده است. چگونه ممکن است سهوا خطا کند؟! بهتر است از رهبرتان بپرسید چرا حریم هوایی را نبستند و پروازهای هم‌زمان با پرواز اوکراین را متوقف کردند؟! و پروازهای هم‌مسیرش را از مسیر اصلی منحرف کردند.»

 دادستانی اوکراین پیش از این اعلام کرده بود که حداکثر سه سال زندان برای متهمان این پرونده در نظر گرفته خواهد شد.

 

«با شرایط سخت تحریم، مردم برای کالاهای اساسی صف نبستند»

حسن روحانی بار دیگر خطاب به جو بایدن گفت که اگر آمریکا به همه تعهدات خود در برجام عمل کند، جمهوری اسلامی هم به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

رییس‌جمهوری ایران اعلام کرد که «ما مسیر خود را با قدرت ادامه می‌دهیم و هر وقت طرف مقابل تسلیم شد ما هم استقبال می‌کنیم».

حسن روحانی پیش از این نیز گفته که «اگر اراده‌ای در حاکمان آینده آمریکا وجود داشته باشد، حل مساله» دو کشور آسان خواهد بود. 

با این حال رهبر جمهوری اسلامی پیش از این نیز در واکنش تلویحی به پیروزی جو بایدن گفته بود که «نمی‌توان روی حرف آن‌ها حساب و برنامه‌ریزی کرد» و «باید بنا را بر این بگذاریم که گشایشی از خارج انجام نخواهد شد».

حسن روحانی همچنین گفت که «دولت در شرایط غیرعادی و در یک جنگ توانست کشور را اداره کند».

او گفت که شرایط اقتصادی در دوران تحریم سخت بوده اما «مردم برای پیدا کردن کالای اساسی از این خیابان به آن خیابان نرفتند و صف نبستند».

این سخنان در حالی بیان شده که قیمت دلار پس از خروج آمریکا از برجام ظرف مدت دو سال حدود ۱۰ برابر شد و برخی از کالاها کمیاب شدند.

تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More