روحانی: در سخت‌ترین روزهای پس از انقلاب هستیم | ایران اینترنشنال

روحانی: در سخت‌ترین روزهای پس از انقلاب هستیم

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر شرایط «غیرعادی، سخت و پیچیده» کنونی این کشور، گفت: «از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون سخت‌ترین سال‌ها، این روزها و ماه‌های اخیر بوده زیرا از ابتدای انقلاب تاکنون برای فروش نفت و حرکت یک کشتی نفت‌کش اینگونه مشکل نداشتیم.» 

روحانی، روز سه‌شنبه ۲۱ آبان، در نشست شورای اداری استان کرمان، درباره هزینه‌ راه‌اندازی دوباره چاه‌های نفت پس از وقفه در استخراج از آنها، گفت: «کسانی که به بودجه و به اقتصاد کشور آشنا نیستند، می‌گویند نفت را می توان بعد به فروش رساند اما منابع بزرگ خدادادی برای استفاده است و در بستن و قفل کردن هنر نیست.»

او با تاکید بر این که «وقتی نفت استخراج نمی‌شود، دوباره به روی مدار آوردن چاه‌ها سخت است»، ادامه داد: «در سال ۹۴،  ۸۰۰ میلیون دلار خرج کردیم تا چاه‌ها را روی خط بیاوریم.»

در حالی که پس از لغو معافیت از تحریم‌های آمریکا برای کشورهای عمده خریدار نفت ایران، فروش نفت این کشور شدیدا افت کرده، روحانی گفت: «وقتی کشور با مشکلات فروش نفت مواجه می‌شود چگونه باید کشور را اداره کنیم؟»

روحانی با اشاره به فرارهای مالیاتی و این که «بالاترین مالیاتی که پیش‌بینی می‌کنیم برای سال آینده۱۵۰ هزار میلیارد تومان است»، ادامه داد: «سالانه برای اداره کشور به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است. ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر را از کجا باید بیاوریم؟»

روحانی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش با تاکید بر این که «درآمدی که می‌تواند کشور را اداره کند، پول نفت است»، درباره درآمدهای نفتی ایران گفت: «اگر امروز در شرایط عادی بودیم، در هر سال به طور متوسط ۶۰ میلیارد دلار نفت می‌فروختیم و اگر هر دلار را ۱۰ هزار تومان محاسبه کنیم، مبلغی معادل ۶۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.»

به دلار نیاز داریم

روحانی همچنین با تاکید بر نیاز دولت به ارزهای خارجی به ویژه دلار گفت: «ما به ارز خارجی نیاز داریم.» 

او به نیاز دولت به «تامین یکسری از کالاها و خدمات» اشاره کرد و واردات قطعات و کالاهای اساسی مردم همچون خرید دارو، پرداخت حقوق به کارمندان دولت در خارج از کشور و فعالیت بانک‌های ایران در خارج از کشور، را جزو فعالیت‌هایی دانست که نیاز به دلار است.

رییس جمهوری اسلامی با مقایسه شرایط کنونی با شرایط ایران در زمان جنگ با عراق گفت: «در سال ۶۴،  دو هفته نفت ایران به خاطر بمباران‌های شدید قطع شد ولی این قطعی تا آخر تکرار نشد؛ آن حادثه باعث شد مسئولان عالی کشور ستاد پدافند را تشکیل دهند و در سایه تلاش همه رزمندگان آن حادثه تکرار نشد.»

این اظهارات روحانی در حالی است که پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، نیز شرایط فعلی را سخت‌تر از دوره جنگ با عراق توصیف کرده بود.

او خردادماه گذشته با تاکید بر اینکه «آمریکایی‌ها در این پنج، شش سال اخیر در موضوع تحریم‌های هوشمند به  بلوغی شیطانی رسیده‌اند»، گفت که «این دوره از تحریم‌ها با تحریم‌های دوره‌ گذشته بسیار متفاوت است» و اکنون با «شدیدترین تحریم‌های سازمان‌یافته تاریخ» مواجه‌ایم.

دولت آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت سال گذشته، تحریم‌های نفتی لغو شده علیه ایران را در آبان همان سال مجددا برقرار کرد. اما در اردیبهشت امسال نیز با لغو معافیت‌های اعطایی به تعدادی از مشتریان سنتی ایران، بر شدت تلا‌ش‌های خود برای صفر کردن صادرات نفت از ایران افزود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز ایران در ماه ژوییه موفق به ارسال ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز به خارج شده است. اطلاعات کسب‌شده از موسسه رفینیتیو ایکن مربوط به پایش عملیات نفتکش‌ها، نیز حاکی از صدور ۱۲۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات از ایران در این ماه است.

تازه چه خبر؟
منصور شریف، مدیرعامل شرکت البرز شرقی، خبر داد که جسد میلاد روشنایی و اصغر افضلی، دو کارگر معدن طزره دامغان، پس از شش روز جست‌وجو پیدا شد. این دو...More
در پی ضرب و شتم دانش‌آموزان معترض به امتحانات حضوری توسط پلیس در چند شهر ایران، تشکل‌های صنفی فرهنگیان در سه استان کشور آن را «رذیلانه» خوانده و...More
دفتر جامعه جهانی بهائی در ژنو از تشدید آزار و اذیت‌ بهائیان ایران در هفته‌های گذشته ابراز نگرانی کرد. این دفتر بازداشت ۲۰ بهائی در شیراز و بهارستان...More
پس از اعلام حمایت دولت آمریکا، اتحادیه اروپا هم از بررسی پیشنهاد لغو حق مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا استقبال کرد. اورزولا فون‌ درلاین، ‌رییس کمیسیون...More
خبرگزاری رسمی قطر گزارش داد علی شریف العمادی، وزیر دارایی این کشور، به دلیل اتهامات مربوط به اختلاس و سوء استفاده از قدرت بازداشت شده است. این...More