روحانی: در دوره شیوع کرونا اضافه شدن اجاره‌بها در تهران بیش از ۲۵ درصد ممنوع است | ایران اینترنشنال

روحانی: در دوره شیوع کرونا اضافه شدن اجاره‌بها در تهران بیش از ۲۵ درصد ممنوع است

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد: «از فردا اضافه شدن اجاره‌بها در تهران بیش از ۲۵ درصد، در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع است.»

روحانی، روز یکشنبه هشتم تیر، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با تاکید بر این که «اجاره‌بهای مسکن خیلی از مستاجرین را تحت فشار قرار داده»، ادامه داد: «این میزان اجاره‌بها تا زمانی که وزارت بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند ادامه خواهد داشت.»

او گفت: «از آن تاریخ تا سه ماه بعد می‌توانند با توافق جدید با هم زندگی کنند. یعنی سه ماه هم بعد از پایان کرونا زمان دادیم.»

روحانی درباره «مسکن ارزان‌قیمت» نیز گفت: «امروز گفتیم وزارت مسکن و همچنین وزارت کشور طرح‌هایی برای مسئله مسکن بیاورند. تصویب کنیم تا زمین ارزان‌تر و مصالح ارزان در اختیار سازنده قرار بگیرد و تشریفات شهرداری کم شود.»

این اظهارات در حالی است که به تازگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، هشدار داد فقدان «نظام اجاره‌داری منسجم» در ایران، وضعیت مسکن در این کشور را به ویژه در کلانشهرها به یک بحران تبدیل کرده است.

این مرکز در گزارشی درباره «اثرات شیوع ویروس کرونا بر سیاست های حمایتی از مستاجران» نوشت: «کمبود چنین نظام توانمندی در حوزه اجاره‌داری در کشور ما، چه بر اساس وضعیت موجود مسکن که در سال‌های اخیر در حال تبدیل شدن به یک بحران به‌خصوص در کلانشهرها است و چه در شرایط اضطراری از جمله شیوع بیماری‌های پاندمیک مانند ویروس کرونا که به مداخله کارآمد و به‌موقع دولت نیاز است، بیش از هر زمان احساس می‌شود.»

پیشتر روزنامه شرق در گزارشی از پدیده «پشت‌بام‌خوابی» در تهران خبر داد که روز به روز کارگران بیشتری درخواست اجاره آن را دارند. این روزنامه به نقل از علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲، نوشت سال گذشته رقم اجاره این پشت‌بام‌ها‏ ۲۵ هزار تومان بود و اکنون به ۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

روحانی همچنین درباره دستورالعمل‌های مرتبط با شیوع کرونا گفت: «قرار است از هفته آینده ترتیباتی اتخاذ شود تا از ۱۵ تیرماه تا انتهای ماه،‌ ماسک را در مکان‌هایی که تجمع وجود دارد یا سرپوشیده است،‌ الزامی کنیم. اگر لازم بود این مصوبه تا مرداد ماه نیز تمدید می‌شود.»

او اضافه کرد: «هر شهرستان قرمز می‌تواند ستادش پیشنهاد یک هفته محدودیت به وزارت کشور بدهد و اگر موافقت رییس جمهور را گرفت اجرا می‌شود. می‌خواهیم شدت عمل به شهرستان‌های قرمز نشان دهیم.»