روحانی: تمدید تحریم تسلیحاتی را به هیچ وجه نخواهیم پذیرفت  | ایران اینترنشنال

روحانی: تمدید تحریم تسلیحاتی را به هیچ وجه نخواهیم پذیرفت 

 

حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران تهدید کرد که جمهوری اسلامی «تخطی» از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را «به هیچ وجه» نخواهد پذیرفت و این موضوع را به کشورهای باقیمانده در برجام اعلام کرده است.

روحانی گفت در نامه خود به پنج کشور باقی‌مانده نیز اعلام کرده که « اگر چنین شود ما نیز چنان خواهیم کرد و آنان نیز می‌دانند اگر هم چنین خطایی مرتکب شوند چه عواقب وخیمی برای آنها و شکست بزرگ برای آنها خواهد داشت».

او در عین حال اعلام نکرد که جمهوری اسلامی چه اقدامی را در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی خود انجام خواهد داد. 

پیش از این نیز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، تهدید کرده بود که در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران،  برجام، به «مرگ ابدی خواهد رفت».

علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز تهدید کرده بود که جمهوری اسلامی به آمریکا و اروپا پیغام داده  تمدید تحریم‌های تسلیحاتی‌اش، «واکنش سختی» را به دنبال خواهد داشت. 

با این حال آقای روحانی گفت که رییس جمهور آمریکا قصد داشته در صورت خروج ایران از برجام پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد اما جمهوری اسلامی از برجام خارج نشده و او «عصبانی» شده است.

رییس‌جمهوری ایران ایران  گفت  مشاوران ترامپ به او گفته بودند که پس از خروج آمریکا از برجام، ایران نیز از این توافق خارج خواهد شد.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در حمایت از برجام صادر شده بود شش ماه دیگر به پایان می رسد و آمریکا به دنبال تمدید این تحریم‌ها است.

آمریکا در هفته‌های اخیر پیش‌نویس قطعنامه‌ای را آماده کرده و خواستار تمدید این تحریم است. روسیه پیش از این اعلام کرده بود که قطعنامه مرتبط با این موضوع را وتو خواهد کرد اما مقام‌های آمریکا گفته‌اند که در حال رایزنی با دیگر کشورهای عضو شورای امنیت برای وتو نشدن آن هستند.

تازه چه خبر؟
محسن حسنی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان اعلام کرد که بر اساس اطلاعات سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و جهت وزش باد، در...More
نادر سلطانی، معاون مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که ۷۰ نفر از نیرو‌های اورژانس پیش بیمارستانی اهواز به ویروس کرونا مبتلا...More
منابع خبری العربیه، دلیل ابتلای بشار اسد به کووید-۱۹ را دیدار محرمانه او با سورنا ستاری معاون رییس‌جموری ایران ذکر کرده و اعلام کردند که احتمالا...More
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریکا روز دوشنبه راهنمایی را برای کسانی که برای مقابله با کرونا واکسینه شده‌اند منتشر کرد تا به سوال‌های آن‌ها...More
خبرگزاری رویترز از اقدام ایران از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام، در نیروگاه زیرزمینی هسته‌ای نطنز خبر داد...More