روحانی: تمدید تحریم تسلیحاتی را به هیچ وجه نخواهیم پذیرفت  | ایران اینترنشنال

روحانی: تمدید تحریم تسلیحاتی را به هیچ وجه نخواهیم پذیرفت 

 

حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران تهدید کرد که جمهوری اسلامی «تخطی» از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را «به هیچ وجه» نخواهد پذیرفت و این موضوع را به کشورهای باقیمانده در برجام اعلام کرده است.

روحانی گفت در نامه خود به پنج کشور باقی‌مانده نیز اعلام کرده که « اگر چنین شود ما نیز چنان خواهیم کرد و آنان نیز می‌دانند اگر هم چنین خطایی مرتکب شوند چه عواقب وخیمی برای آنها و شکست بزرگ برای آنها خواهد داشت».

او در عین حال اعلام نکرد که جمهوری اسلامی چه اقدامی را در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی خود انجام خواهد داد. 

پیش از این نیز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، تهدید کرده بود که در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران،  برجام، به «مرگ ابدی خواهد رفت».

علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز تهدید کرده بود که جمهوری اسلامی به آمریکا و اروپا پیغام داده  تمدید تحریم‌های تسلیحاتی‌اش، «واکنش سختی» را به دنبال خواهد داشت. 

با این حال آقای روحانی گفت که رییس جمهور آمریکا قصد داشته در صورت خروج ایران از برجام پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد اما جمهوری اسلامی از برجام خارج نشده و او «عصبانی» شده است.

رییس‌جمهوری ایران ایران  گفت  مشاوران ترامپ به او گفته بودند که پس از خروج آمریکا از برجام، ایران نیز از این توافق خارج خواهد شد.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در حمایت از برجام صادر شده بود شش ماه دیگر به پایان می رسد و آمریکا به دنبال تمدید این تحریم‌ها است.

آمریکا در هفته‌های اخیر پیش‌نویس قطعنامه‌ای را آماده کرده و خواستار تمدید این تحریم است. روسیه پیش از این اعلام کرده بود که قطعنامه مرتبط با این موضوع را وتو خواهد کرد اما مقام‌های آمریکا گفته‌اند که در حال رایزنی با دیگر کشورهای عضو شورای امنیت برای وتو نشدن آن هستند.

تازه چه خبر؟
کمیته یهودیان آمریکا اعلام کرد کمپینی جهانی را برای ممنوع کردن حضور ایران در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۱ ژاپن آغاز کرده است. این سازمان در نامه‌ای به...More
در پی شلیک یک راکت به یک خانه مسکونی در بغداد سه کودک و دو زن کشته شده و دو کودک دیگر مجروح شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف اصلی این راکت محل...More
به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
عباسعلی درستی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با تاکید بر وخیم‌تر شدن وضعیت کرونا در استان آذربایجان‌شرقی گفت که هم‌اکنون یک هزار نفر از...More