روحانی: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران «نقض فاحش برجام» است | ایران اینترنشنال

روحانی: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران «نقض فاحش برجام» است

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، در نشست روز چهارشنبه ۲۱ مرداد هیات دولت گفت تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به معنای «نقض فاحش برجام» خواهد بود.

روحانی گفت: «ما امید فراوان داریم که آمریکا دچار شکست شود ولی موضع ما روشن است و اگر چنین قطعنامه‌ای علیه بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ تصویب شود، به معنای آن است که نقض فاحش برجام انجام گرفته و عواقبش بر عهده بانیان آن است».

تحریم‌های تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در حمایت از برجام صادر شده در مهرماه پایان می‌یابد. آمریکا به دنبال تمدید این تحریم‌ها است و یک پیش‌نویس جدید قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را در چهار بند به اعضای شورای امنیت سازمان ملل  ارسال کرده است.

رویترز به نقل از دیپلمات‌های آگاه گزارش داد، اگرچه متن قطعنامه این شانس را دارد که از سوی اعضای بیشتری از شورای امنیت سازمان ملل حمایت شود، اما هنوز هم مشخص نیست که بتواند دست کم  ۹ رای موافق از مجموع ۱۵ رای را به دست آورد.

این دیپلمات‌ها همچنین گفتند احتمال این‌که آمریکا بتواند روسیه و چین را متقاعد کند که از حق وتوی خود استفاده نکرده و رای ممتنع بدهند منتفی است.

حسن روحانی  در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارش‌ها درباره این‌که دولت آمریکا توافق با جمهوری اسلامی را به پس از انتخابات این کشور موکول کرده‌، گفت «این‌که اخیرا رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرده اگر باردیگر انتخاب شود بلافاصله با ایران مصالحه خواهد کرد، اگر راست می‌گوید و به دنبال حل‌و‌فصل مسائل است چرا در چند سال گذشته این همه طرح علیه ملت ایران و منطقه انجام داده است.»

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، روز ۱۹ مرداد گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری این کشور، ظرف چهار هفته به توافقی با ایران دست می‌یابد.

روحانی روز چهارشنبه در واکنش گفت: «اگر شما واقعا می‌خواهید با ملت ایران توافق کنید چرا همین امروز علیه ایران اقدام کرده و قطعنامه‌ای را علیه بخشی از برجام ارائه می‌کنند؟ معلوم است که راست نمی‌گوید و بر عهد خود پایبند نیستند.»

سخنان روحانی در حالی بیان شده است که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پس از آزادی مایکل وایت، شهروند آمریکایی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که برای «توافق بزرگ» با آمریکا منتظر نتیجه انتخابات آتی ریاست‌جمهوری این کشور نباشند.

پیش از این حسن روحانی رفع تحریم‌های را شرط مذاکره با آمریکا دانسته بود اما رهبر جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

واکنش به انتقادها از طرح «گشایش اقتصادی»

حسن روحانی در سخنان خود همچنین انتقادها مبنی بر این‌که دولت قصد دارد با طرح «گشایش اقتصادی» فشارها را به دولت آینده منتقل کند «کاملا دروغ و بی‌اساس» خواند.

رییس‌جمهور ایران روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: «کسی که به طرح دولت ایراد می‌گیرد لطفا بگوید راه حل چیست. با فحاشی و با ردیف کردن جملات درشت مشکلی از کشور حل نمی‌شود.»

او اضافه کرد: «بحث این دولت و آن دولت یکی از حرف‌های بسیار زشت، بی‌منطق و کودکانه است و ما این دولت و آن دولت نداریم.»

 برخی وب‌سایت‌ها نوشتند که منظور روحانی از «گشایش اقتصادی» در هفته آینده فروش اوراق ارزی با پایه نفت  یا همان پیش‌فروش نفت است.

بر اساس این طرح مردم می‌توانند نفت تولیدی پالایشگاه‌های ایران را در بازار بورس خریداری کنند.

فیلمی نیز از سخنان پیشین حسین مرعشی، عضو حزب کارگزاران سازندگی، منشر شده که این طرح را پیشنهاد داده است.

مرعشی در این فیلم پیشنهاد می‌کند که دولت نفت را به مردم پیش‌فروش و با این روش سکه و ارزهای موجود در دست مردم را جمع‌آوری کند.

الیاس نادران، نماینده مجلس، گفته بود که این طرح «بیشتر به فاجعه شبیه است تا وعده اقتصادی».

 

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More