روحانی تحریم‌های آمریکا را تروریسم اقتصادی خواند | ایران اینترنشنال

روحانی تحریم‌های آمریکا را تروریسم اقتصادی خواند

 

حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران صبح شنبه ۱۷ آذر،  تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را شکلی از تروریسم خواند و گفت: «تروریسم اقتصادی به معنای وحشت آفرینی در اقتصاد یک کشور و ایجاد ترس در دیگر کشورها جهت ممانعت از تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور هدف است.»

روحانی که در دومین کنفرانس روسای مجالس ۶ کشور آسیایی با موضوع چالش های تروریسم و ارتباطات درون منطقه سخن می‌گفت، در ادامه تاکید کرد: «خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها بی‌تردید نمونه بارزی از تروریسم اقتصادی است.»

ایالات متحده آمریکا از روز ۱۴ آبان ماه تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران اعمال کرد که بر سه بخش کشتیرانی، بانکداری و صنعت نفت متمرکز است. واشنگتن همچنین از متحدان خود خواسته که از معامله با ایران پرهیز کنند.

روحانی در بخشی از صحبت‌های خود به تحریم‌کنندگان هشدار داد که اگر این تحریم‌ها را ادامه دهند با پیامدهای آن روبرو خواهند شد.

رییس‌جمهوری ایران در این رابطه گفت اگر به واسطه تحریم‌ها توانایی این کشور «در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه ببیند» کشورهای تحریم‌کننده نمی‌توانند «از آوار مواد مخدر، بمب‌ها و تروریسم و مهاجرت» به سلامت خارج شوند.

به نظر می‌رسد اشاره روحانی به برنامه‌های جمهوری اسلامی برای حفاظت از مرزهای شرقی ایران است که به عنوان مسیر ترانزیت مواد مخدر شناخته می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان ملل در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از تولیدات مواد مخدر در کشور افغانستان از طریق مرزهای ایران به سایر کشورها منتقل می‌شود.

روحانی در همین زمینه تاکید کرد کسانی که حرف ایران را باور ندارند «خوب است نگاهی به نقشه جغرافیایی بیاندازند.»

اظهارات روحانی درباره «‌آوار مواد مخدر، بمب‌ها و تروریسم و مهاجرت» به سمت تحریم‌کنندگان ایران را می‌توان تازه‌ترین واکنش تهران به تحریم‌های ایالات متحده آمریکا تلقی کرد.

رییس‌جمهوری ایران هفته گذشته نیز با اشاره به تحریم‌های آمریکا هشدار داده بود اگر این کشور «بخواهد جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد.»

تازه چه خبر؟
منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب «تفکیک سنجش از پذیرش» خبر داد و گفت: سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و کنکور ۴۰...More
حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی تهران، وجود پرونده سیاسی برای دانشجویان در کمیته انضباطی این دانشگاه را رد کرد و گفت که از میان پرونده‌های...More
پزشکان بدون مرز از ادامه کار در یک بیمارستان در پایتخت ونزوئلا که برای درمان بیماران کووید۱۹ بود، انصراف داده و قصد ترک این کشور را دارند. علت این...More
پارلمان اسکاتلند تصویب کرد که محصولات بهداشتی مربوط به دوره قاعدگی را برای زنان به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد. پیش از این محصولات دوره...More
دادگاه عالی نوادا روز سه‌شنبه تصویب کرد که برنده نهایی این ایالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر، جو بایدن بوده است. این رای که توسط هفت قاضی...More