روحانی به کارگران: برای مقابله با تحریم‌ آمریکا شیفت‌های کاری چند برابر شود | ایران اینترنشنال

روحانی به کارگران: برای مقابله با تحریم‌ آمریکا شیفت‌های کاری چند برابر شود

در آستانه روز جهانی کارگر، حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت، با تأکید بر این که فشار تحریم‌های آمریکا «به طور مستقیم بر مردم و به ویژه کارگران» است، از کارگران خواست برای مقابله با آمریکا «با کار بیشتر» و «افزایش شیفت‌های کاری تا چند برابر»، محصولات بیشتری تولید کنند.

روحانی که در «جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه» در یک مجموعه ورزشی در تهران سخن می‌گفت، اظهار داشت: «یکی از راه‌های مقابله با آمریکا و خط مقدم این مبارزه شما کارگران عزیز هستید که بتوانید با کار بیشتر محصولات بیشتری تولید کنید و ظرفیت خالی کارخانجات پرشود.»

او با اشاره به یکی از مصوبات هیأت امنای صندوق توسعه ملی مبنی بر «دریافت پول از صندوق توسعه ملی در صورت افزایش تولید یک کارخانه»، گفت: «این به معنای آن نیست که سالن و تجهیزات اضافه شود، بلکه باید با افزایش شیفت‌های کاری، تا چند برابر، ظرفیت را افزایش دهیم.»

روحانی همچنین به دفاع از کارنامه دولت خود در زمینه رسیدگی به شرایط کارگران پرداخت و گفت: «در جلسه‌های مختلف اقتصادی از هر پیشنهادی از سوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در راستای حمایت از کارگران و کاهش مشکلات آنها حمایت می‌شود».

رییس جمهوری ایران ادامه داد: «حمایت از کارگر تنها به معنای افزایش حقوق آنان نیست بلکه باید در بسیاری موارد به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که کارگران در سود حاصل از تولید و صادرات محصولات سهیم و شریک شوند.»

او همچنین گفت که «تشکل‌های کارگری در این دولت ۱/۶ درصد افزایش داشته» است.

این اظهارات روحانی در حالی است که در سال‌های اخیر به ویژه سال گذشته، اعتراض‌های کارگری در ایران گسترش یافته است.

اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه یکی از مهم‌ترین اعتراضات کارگری در این مدت بوده که همچنان اسماعیل بخشی، نماینده این کارگران در زندان به سر می‌برد و به تازگی همراه با سپیده قلیان، فعال مدنی و امیر امیرقلی روزنامه‌نگار زندانی از زندان شیبان اهواز به زندان اوین تهران منتقل شده است.

مقامات جمهوری اسلامی بارها فعالان کارگری را بازداشت کرده و آنان را به «اخلال در امنیت ملی» یا «اجرای اهداف دشمن» متهم کرده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، چند روز پیش در دیدار با کارگران گفت که «تمرکز بر موضوع کار و کارگر» از «توطئه‌های گوناگون دشمنان» جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته بوده است.

همچنین موضوع حداقل دستمزد کارگران در این سال‌ها همواره میان نمایندگان کارگران و دولت مورد مناقشه بوده است.

در آخرین روزهای سال گذشته، شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸ را یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان تعیین کرد که این میزان نسبت به سال قبل از آن حدود ۴۰۰ هزار تومان بیشتر است.

این در حالی است که به گفته علیرضا محجوب عضو فراکسیون کارگری مجلس ایران، نرخ تورم در این کشور براساس سبد هزینه کارگری حداقل ۴۶ درصد است.

همچنین صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که تورم در سال جاری به ۵۰ درصد افزایش یابد.

تازه چه خبر؟
محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که...More
محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان...More
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: «این تمهیدات برای...More
ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد. ماکی با...More
دولت یمن و حوثی‌های این کشور در نشستی که با حمایت سازمان ملل در سوئیس برگزار شد توافق کردند بیش از هزار زندانی را مبادله کنند. به گزارش خبرگزاری...More