روحانی به قوه قضاییه: با سر و صدا کردن سر مردم کلاه نمی‌رود  | ایران اینترنشنال

روحانی به قوه قضاییه: با سر و صدا کردن سر مردم کلاه نمی‌رود 

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به پرونده‌های فساد اقتصادی خطاب به قوه قضاییه این کشور گفت: «ما می‌خواهیم پرونده دو میلیارد دلاری برای مردم روشن شود. اگر روز مبارزه با فساد است فساد میلیارد دلاری را برای مردم توضیح دهید.»

روحانی که روز یکشنبه ۱۹ آبان، در سفر به یزد در جمع مردم این شهر سخنرانی می‌کرد، بدون ذکر نامی، ادامه داد: «چرا هنوز مشخص نیست آقایی که دو میلیارد و هفتصد میلیون پول مردم را خورد و دستگیر شد و حکم اعدام گرفت، این پول کجا رفت؟»

این اظهارات روحانی در حالی است که بابک زنجانی که در سال ۱۳۹۲ بازداشت شده و با حکم اعدام روبه‌روست، بیش از دو میلیارد دلار نفت ایران را فروخته اما پول آن را به دولت باز  نگردانده است. زنجانی از جمله افرادی بود که در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد برای دور زدن تحریم‌های ایران فعالیت می‌کرد.

روحانی در این باره بدون نام بردن از پرونده بابک زنجانی، از متهمان فساد اقتصادی در ایران، گفت: «چه کسانی مسئول هستند و چرا برای مردم توضیح داده نمی‌شود؟ این بیت‌المال بوده» است. او ادامه داد: «دو میلیارد دلار پولی که به حلقوم آمریکا رفت و دولت قبل در ۱۰ ماه زمان خود دست روی دست گذاشت و شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که قوه قضاییه به این پرونده رسیدگی کند و تا امروز خبری نشده است.»

او همچنین بار دیگر خطاب به قوه قضاییه گفت: «فساد دانه‌درشت‌ها کجاست؟ چرا به این پول‌ها رسیدگی نمی‌کنید؟ با به دادگاه بردن چند نفر و سر و صدا کردن سر مردم کلاه نمی‌رود؟»

رییس جمهور ایران با اشاره به این که «یک نهاد ۹۷۴ میلیون دلار گرفته و و حساب پس نمی‌‌دهد»، گفت:  «نهادهایی که بیش از ۷۰۰میلیون دلار گرفته‌اند باید توضیح دهند.»

او تهدید کرد: «وزیر نفت باید ۲ میلیارد دلار پول نفت را توضیح دهد؛ رییس بانک مرکزی باید ماجرای ۲ میلیارد دلاری که به حلقوم آمریکا رفت را توضیح دهد. نهادهای نظارتی ۹۴۷میلیون دلار را توضیح دهند.»

روحانی همچنین درباره لوایح ضدپولشویی گفت: «لایحه شفافیت یکی از لوایح بسیار مهمی است که دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است، امیدواریم نمایندگان مجلس در آینده نزدیک بتوانند این لایحه را به تصویب برسانند. دولت همچنین لایحه مبارزه با فساد را نیز تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است و لایحه تعارض منافع در دولت در حال بررسی است و در آینده تقدیم مجلس خواهد شد.»

به تازگی گروه ویژه اقدام مالی برای آخرین بار به ایران مهلت داد که لوایح مربوط به پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب کند.

رییس جمهور ایران همچنین درباره تحریم‌های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: « به کاخ سفید اعلام می‌کنیم که به کوری چشم همه دشمنان ایران در ایامی که فروش نفت ایران را تحریم کردید، توانستیم ۵۳ میلیارد بشکه نفت را در یک مخزن بزرگ کشف کنیم.»

او ادامه داد: «این میدان نفتی بزرگ به مساحت ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع از بستان تا امیدیه در استان خوزستان به عمق ۸۰ متر کشف شده است. نفت این میدان نفتی آن ۵۳ میلیارد بشکه است.»

روحانی گفت: «اگر تکنولوژی افزایش ۱۰ درصدی را داشته باشیم درآمد ما ۳۲۰ هزار میلیارد درآمد خواهیم داشت.»

درآمدهای نفتی ایران پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های اقتصادی، شدیدا افت کرده است.

تازه چه خبر؟
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دانشگاه جان هاپکینز، روز چهارشنبه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۶۰ میلیون نفر گذشت و تعداد جان‌باختگان...More
عبدالعلی عبدی‌پور، فرمانده نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت هشت مداح در چهار روز نخست اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای کرونایی در این...More
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت که قدرت‌های اروپایی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا را برای بازگشت سریع ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران...More