روحانی: بله آخر برای احیای برجام را ما باید بگوییم | ایران اینترنشنال

روحانی: بله آخر برای احیای برجام را ما باید بگوییم

 

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، تاکید کرد که در صورت توافق برای احیای برجام، ایران باید لغو تحریم‌های آمریکا را راستی‌آزمایی کرده و «بله آخر» را بگوید.

او روز چهارشنبه اول اردیبهشت‌ماه در نشست هیات دولت، رفع تحریم‌ها، راستی آزمایی لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی را سه گام اصلی برجام خواند.

او گفت که در صورت لغو تحریم های آمریکا و تایید آن از سوی وزیر نفت، رییس بانک مرکزی و وزیر راه، ایران به اجرای تعهدات خود باز خواهد گشت.

رییس جمهوری ایران تاکید کرد که توافق برجام «نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم» باید اجرا شود.

روحانی همچنین در واکنش به مخالفت‌ها با مذاکرات وین گفت: «فیلم‌هایی که چند سال پیش ساخته‌اند و روی دستشان مانده را پخش می کنند. اشکالی ندارد، با پخش این فیلم‌ها ماهیت خود را افشا می‌کنند.»

شبکه تلویزیون ایران شامگاه سه شنبه مستندی را با عنوان «پایان بازی» علیه مذاکرات اتمی پخش کرد و در روزهای گذشته نیز برخی از اصول‌گرایان از مذاکرات وین انتقاد کرده‌اند.

روحانی پیش از این مخالفانش را متهم کرده بود که با هدف پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری تلاش می کنند مذاکرات اتمی در دولت او به نتیجه نرسد. 

او روز چهارشنبه نیز گفت: «ما در مذاکرات اتمی و واکسن هیچ نظری به انتخابات نداریم. البته مردم اگر خوشحال شوند و احساس کنند شرایط زندگیشان بهتر شده با نشاط بیشتری در انتخابات شرکت می‌کنند.»

 

«دست و پای ما را بسته اند و می گویند مسابقه را ببر»

رییس جمهور ایران در واکنش به انتقادهای مخالفان تاکید کرد که برخی از افراد «سوپر انقلابی» حتی «یک کلمه درباره تحریم حرف نمی زنند و فقط کارشان فحش و توهین به دولت است.»

او اضافه کرد: «می‌گویند نباید ترسید. خب ما نمی ترسیم و مدیریت قوی خود را هم در دولت یازدهم نشان داده‌ایم، اما با دست بسته چه می شود کرد.»

روحانی با اشاره به افزایش رشد اقتصادی در دولت اول خود تاکید کرد: «ما همان شناگر ماهری هستیم که مسابقه را بردیم. اما الان دست و پای ما را بسته‌اند و می‌گویند مسابقه را ببرید.»

 

«اگر قرارداد ۱۰۰ سال با اروپا ببندیم کسی اعتراض نمی‌کند»

رییس جمهور ایران در بخش دیگری از سخنانش در واکنش به انتقادها از خرید واکسن چینی و روسی گفت: «هر جنس شرقی که وارد کشور شود بعضی اعتراض می کنند. اگر یک قرارداد ۱۰۰ ساله با اروپا ببندیم کسی اعتراض نمی کند اما اگر یک قرارداد ۲۵ ساله با کشور دیگر ببندیم اعتراض می‌کنند.»

او تاکید کرد که ایران واکسن کواکس را سفارش داده بود اما به دلیل تحریم‌ها در پرداخت پول آن تاخیر رخ داد و کواکس نوبت ایران را عقب انداخت.

رییس جمهور ایران اعلام کرد که «واکسن برای کل مردم رایگان خواهد بود» و علاوه بر واکسن‌های خریداری شده،  بانک مرکزی ۱۰۰ میلیون دلار برای خرید واکسن جدید «روی میز گذاشته است.»

ناصر ریاحی، نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، روز سه شنبه ۳۱ فروردین ماه گفته بود که قیمت واکسن های وارداتی کرونا توسط بخش خصوصی، «۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان» خواهد بود.

 

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More