روحانی: برخی بر آتش بازار آشفته ارز بنزین ریختند | ایران اینترنشنال

روحانی: برخی بر آتش بازار آشفته ارز بنزین ریختند

 

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که درصورت خروج آمریکا از برجام، یا آن چیزی که ما می‌خواهیم توسط غیر از آمریکا تأمین می‌شود و یا در غیر آن‌صورت، برنامه‌ریزی خودمان را داریم. او همچنین در رابطه با بالا رفتن قیمت ارز تأکید کرد که در داخل، بعضی بر شعله‌ای که دیگران به‌وجود آورده بودند، بنزین ریختند.

روحانی روز ۱۷ اردی‌بهشت ماه در جلسه شورای اداری، توسعه و برگزیدگان استان خراسان رضوی، درپی بهره‌برداری از چند طرح اقتصادی و زیربنایی در این استان، با اشاره به میزان دخالت آمریکایی‌ها در امور ایران در دوران حکومت پهلوی، گفت: «آمریکایی‌ها در همه‌چیز دخالت می‌کردند؛ در نیروی مسلح ما حضور داشتند و ساواک را اصلاً آن‌ها درست کرده بودند و آمریکا الان می‌بیند هیچ‌کاره است و برایشان سخت است».

او افزود: «آمریکا اهدافی دارد و ممکن است نگران آن اهدافش باشد؛ اما روبروی آن اهداف، ملت ما خواهد ایستاد؛ بنابراین اگر آمریکا دنبال این است که کشور ما استقلال نداشته باشد و تابع آن‌ها باشد و کشور ما قدرتمند نباشد، به نظر من مردم در برابر آن‌ها خواهد ایستاد».

روحانی همچنین تأکید کرد که اگر آمریکایی‌ها دنبال جلوگیری از دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای هستند، نگران نباشند، «زیرا ایران طبق دینش و شریعتش دنبال بمب نیست».

رییس جمهوری ایران با اشاره به این‌که ایران در واکنش به تصمیم پیش روی ترامپ درمورد برجام،  «برای حالات مختلف آمادگی دارد»، اضافه کرد: «شکست در نهایت از آن آمریکا خواهد بود؛ ما برنامه خود را داریم».

روحانی در ادامه گفت: «یا آن چیزی که ما می‌خواهیم توسط غیر از آمریکا تأمین می‌شود و اگر هم آمریکا نباشد، یک شری از توافق کم می‌شود؛ یا این‌که ما راه و برنامه‌ریزی خودمان را داریم».

او همچنین افزود: «اگر آمریکا به ما گفت که قدرت نظامی نداشته باشید، مگر می‌شود قبول کرد؟ یا این‌که بگویند ما از جمهوری اسلامی ایران خوشم نمی‌آید، ما نمی‌توانیم قبول کنیم».

روحانی با بیان این‌که در مورد مسأله خروج احتمالی آمریکا از برجام، «ملت ایران از نظر افکار، یکپارچه است»، اضافه کرد که امکان عبور از معضل کوتاه‌مدت وجود دارد و این موضوع، نمی‌تواند معضل بلندمدتی باشد.

رییس جمهوری ایران یکی از دلایل تک‌نرخی کردن راز را آمادگی در برابر حوادثی چون خروج آمریکا از برجام عنوان کرد و افزود: «احتمال آن را می‌دادیم».

او گفت: «از ارز یکی برای قاچاق کالا، خرید خانه در خارج و برخی برای خارج‌رفتن در هتل‌های مجلل می‌توانند استفاده کنند؛ ما تعهدی در برابر این نیازها نداریم؛ اما برای بیمار، دانشجو و مسافرت ضروری و تجارت و نیازهای واقعی مردم را به‌خوبی تأمین خواهیم کرد. اگر این‌کار را نمی‌کردیم، در غیر این‌صورت هر روز ممکن بود توطئه‌ای برای ما رخ دهد».

روحانی با بیان این‌که «ارز به‌اندازه کافی داریم»، اضافه کرد:‌ «حالا ما مسؤولیم که یکی می‌خواهد در فلان کشور اروپایی ویلا بخرد؟ خیر ما مسؤول نیستیم».

رییس جمهوری ایران همچنین با اشاره به عوامل داخلی بالا رفتن قیمت ارز گفت: «در داخل برخی‌ها بنزین و پمپ‌بنزین می‌ریختند در این شعله‌ای که دیگران به‌وجود آورده بودند».

 

گفتگو با حسین رسام درباره نوسانات ارز
گفتگو با حمید زنگنه درباره نوسانات ارز
تازه چه خبر؟
شهبانو فرح پهلوی در پیامی به مناسبت روز جهانی زن، با اشاره مبارزه و فداکاری زنان ایران در راه حقوق پایمال شده خود و رسیدن به فردای ایرانی آزاد، گفت:...More
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اعلام کرد که شمار مراجعه بیماران کرونا با شش هزار و ۷۰۰ نفر به مراکز بهداشتی و درمانی خوزستان طی...More
حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد. دبیر انجمن صنفی...More
احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد. نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس...More
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق...More