روحانی: برجام همین است، نمی‌خواهند بروند دنبال زندگیشان | ایران اینترنشنال

روحانی: برجام همین است، نمی‌خواهند بروند دنبال زندگیشان

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ با اشاره مجدد به بازگشت آمریکا به برجام گفت هیچ بند و کشوری به این توافقنامه اضافه نخواهد شد.

روحانی روز چهارشنبه ۱۵ بهمن‌ماه طی جلسه هیات دولت گفت:‌ «ما از برجام خارج نشدیم که بخواهیم برگردیم، روی هفت صندلی نشستیم، یکی دچار جنون ادواری شد و رفت بیرون. به بقیه چه ربطی دارد؟! برجام همین توافق است، اگر می‌خواهند بیایند، نمی‌خواهند هم بروند دنبال زندگیشان.»

او اضافه کرد: «هیچ بندی از برجام عوض‌ نخواهد شد و هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد،‌ برجام ۲+۵ یا ۳+۵ نخواهد شد.»

اظهارات روحانی در پی آن صورت می‌گیرد که امانوئل مکرون،‌ رییس‌جمهور فرانسه،‌ اخیرا با اعلام اینکه مذاکره با ایران درباره توافق هسته‌ای «بسیار سختگیرانه» خواهد بود، گفت عربستان سعودی نیز باید در مذاکره‌‌‌ شرکت داشته باشد.

مقام‌های ایران طی هفته‌های گذشته خواستار لغو کامل تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام شده‌اند، در مقابل آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید واشینگتن تا زمانی که تهران به تعهدات برجام برنگردد، به این توافقنامه باز نخواهد گشت.

روحانی در ادامه مشکلات کشور را مربوط به تحریم‌های آمریکا دانست و منتقدان دولت را به دلیل «فحش ندادن» به این کشور مورد انتقاد قرار داد.

او گفت:‌ «مشکلات کشور بخش بزرگ و عظیمش مال تحریم است و یک کلمه علیه آمریکا حرف نمی‌زنند، یک جمله! بعضی‌ از آن‌ها هم مدعی‌اند که خیلی ضد آمریکایی هستند، اما یک چیزی وقتی گران می‌شود، یک فحش به آمریکا نمی‌دهند.»

 

بودجه در کمیسیون تلفیق به هم ریخت

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش رد کلیات بودجه توسط مجلس را مورد انتقاد قرار داد و گفت:‌ «دولت بهترین بودجه‌ای را که می‌توانست تقدم مجلس کرد. کمیسیون تلفیق به اهداف دولت توجه نکرد.»

او درباره تغییرات صورت‌گرفته در لایحه بودجه افزود: «من نگران این بودم که مصوبات کمیسیون تلفیق را صدا و سیما تبلیغ کند و بازار را خراب کند. هرچه نوشته بودیم، در کمیسیون تلفیق بهم ریخت.»

روحانی در همین زمینه اشاره کرد:‌ «اینکه ماشین لوکس را از مناطق آزاد وارد کنیم و بعد با شرایطی اجازه ورود به سرزمین مادر بدهیم و برای عده‌ای رانت درست کنیم، خب اینجور که ما هم بلد بودیم بودجه بنویسیم.»

روز سه‌شنبه نمایندگان مجلس طی رای‌گیری در صحن مجلس کلیات لایحه بودجه پیشنهادی دولت را با ۱۴۸ رای مخالف در برابر ۹۹ رای موافق رد کردند.

پس از اعلام نتایج، محمدباقر قالیباف،‌ رییس مجلس، ضمن اشاره به عدم پاسخ روحانی به دعوتش برای حضور در مجلس برای دفاع از بودجه اعلام کرد دولت «تعامل مناسبی» با مجلس برای اصلاح لایحه بودجه نداشته است.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More